Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chorvátsky prezident Milanović nemôže kandidovať na post premiéra, rozhodol o tom ústavný súd

Nemôže byť nominantom na premiéra ani viesť kampaň v prospech opozičnej strany, ak okamžite nerezignuje na svoju funkciu.

18.3.2024 (SITA.sk) – Chorvátsky prezident Zoran Milanović nemôže kandidovať v nadchádzajúcich parlamentných voľbách, nemôže byť nominantom na premiéra ani viesť kampaň v prospech opozičnej strany, ak okamžite nerezignuje na svoju funkciu. V pondelok o tom rozhodol chorvátsky ústavný súd.

Rozhodnutie súdu

Rozhodnutiu súdu prechádzalo Milanovićove piatkové oznámenie, že sa bude uchádzať o post premiéra za opozičnú Sociálnodemokratickú stranu Chorvátska (SDP). Pár hodín predtým stanovil termín volieb na 17. apríla.

„Ak sa chce zúčastniť na politickej kampani… musí okamžite podať demisiu predsedovi Ústavného súdu,“ povedal na tlačovej konferencii predseda súdu Miroslav Šeparović a zároveň varoval prezidenta aj SDP, aby konali v súlade s jeho vyhlásením a prestali porušovať ústavu.

Nestranícka osobnosť

Prezident je podľa ústavy nestranícka osobnosť a ako taký sa Milanović nesmie zúčastniť na voľbách ani na kampani v prospech jednej politickej strany, povedal Šeparović.

Vo voľbách sa proti sebe postavia vládnuca konzervatívna Chorvátska demokratická únia (HDZ) premiéra Andreja Plenkovića a skupina stredových a ľavicovo orientovaných strán, ktoré oznámili, že budú kandidovať ako aliancia.

Obvinený z korupcie

Milanović po oznámení kandidatúry okamžite začal kampaň za SDP. Prezident sa plánoval postaviť proti terajšiemu konzervatívnemu premiérovi Plenkovićovi, ktorého obvinil z rozsiahlej korupcie. Politici sa priečia pre viaceré problémy.

Chorvátsko tento rok čakajú aj prezidentské voľby a voľby do európskeho parlamentu.

Viac k témam: chorvátsky premiér, Chorvátsky prezident, Demisia, Parlamentné voľby v Chorvátsku, Prezidentské voľby v Chorvátsku
Zdroj: SITA.sk – Chorvátsky prezident Milanović nemôže kandidovať na post premiéra, rozhodol o tom ústavný súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií