fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Erdogan sa na samite NATO v Madride stretne s predstaviteľmi Fínska a Švédska, prítomný bude aj Stoltenberg

Fínsko a Švédsko v nadväznosti na inváziu Ruska na Ukrajinu požiadali o vstup do NATO, Turecko však zatiaľ blokuje ich členstvo.

Máte tip? napíšte nám mailom

27.6.2022 (Webnoviny.sk) – Fínsky prezident Sauli Niinistö vyhlásil, že sa spoločne so švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou stretnú na okraji tohtotýždňového samitu Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) s jej generálnym tajomníkom Jensom Stoltenbergom a tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Samit sa uskutoční v španielskom Madride.

Fínsko a Švédsko v nadväznosti na inváziu Ruska na Ukrajinu požiadali o vstup do NATO. Turecko však zatiaľ blokuje ich členstvo a argumentuje tým, že oba severské štáty presadzujú „mäkký“ prístup k organizáciám, ktoré Ankara považuje za teroristické, ako je Strana kurdských pracujúcich.

Turecko požaduje, aby Švédsko a Fínsko vyhoveli žiadostiam o vydanie osôb, o ktorých tvrdí, že sú členmi tejto strany alebo sú spájané s neúspešným prevratom z roku 2016. Ankara chce tiež uistenie, že obmedzenia na predaj zbraní, ktoré obe krajiny zaviedli v súvislosti s vojenskou inváziou do severnej Sýrie v roku 2019, budú zrušené.

Viac k témam: vstup do NATO, Vstup Fínska do NATO, vstup Švédska do NATO
Zdroj: Webnoviny.sk – Erdogan sa na samite NATO v Madride stretne s predstaviteľmi Fínska a Švédska, prítomný bude aj Stoltenberg © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Ruskí okupanti obnovujú v Mariupole sovietske symboly a pamiatky, má ísť o prípravy na oslavu 9. mája
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií