fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Európski ministri spravodlivosti rokujú o dopadoch vojny na Ukrajine a zvýšení ochrany utečencov

Ministri spravodlivosti sa na rokovaní venujú najmä dopadom vojny na Ukrajine.

Máte tip? napíšte nám mailom

12.7.2022 (Webnoviny.sk) – Dopadom vojny na Ukrajine sa v utorok venujú ministri spravodlivosti Európskej únie (EÚ) na neformálnej Rade ministrov v Prahe.

Dôraz pritom kladú na ochranu zraniteľných osôb – utečencov. Na programe utorňajšieho zasadnutia je tiež diskusia o zbieraní a uchovávaní dôkazov za účelom vyšetrovania trestných činov v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine. Informoval o tom v tlačovej správe hovorca ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) Peter Bubla.

Ochrana utečencov

Na Slovensku nezaznamenali rapídny nárast počtu prípadov zraniteľných dospelých osôb prichádzajúcich zo zahraničia v súvislosti s aktuálnou alebo predchádzajúcou utečeneckou krízou.

„Vnímame priestor na skvalitnenie právnej úpravy a prikláňame sa k zintenzívneniu medzinárodnej spolupráce, ktorá by mohla prispieť napríklad k uľahčeniu cezhraničného uznávania rozhodnutí v oblasti ochrany zraniteľných dospelých osôb,“ uviedla v súvislosti s právnou ochranou zraniteľných osôb ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS).

Vyšetrovanie vojnových zločinov

Vzhľadom na skutočnosť, že vo viacerých členských štátoch sa už v určitej forme začalo vnútroštátne vyšetrovanie zločinov spáchaných na Ukrajine, cieľom plánovaného poobedňajšieho rokovania je predebatovať aj problematiku zhromažďovania a uchovávania dôkazov na stíhanie týchto zločinov.

Prečítajte si tiež:
Samosprávy sa spojili proti vláde, odmietajú z vlastných rozpočtov financovať Matovičovu prorodinnú politiku (video)

„V tejto súvislosti možno vyzdvihnúť, že Slovensko sa stalo členom spoločného vyšetrovacieho tímu pre vyšetrovanie vojnových zločinov na území Ukrajiny hneď, ako bolo pristúpenie otvorené pre iných ako zakladajúcich členov,” uviedlo ministerstvo. Členmi spoločného vyšetrovacieho tímu za Slovenskú republiku sú zástupcovia prokuratúry ako aj polície.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Utečenci, Vojnové zločiny
Zdroj: Webnoviny.sk – Európski ministri spravodlivosti rokujú o dopadoch vojny na Ukrajine a zvýšení ochrany utečencov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií