Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nový návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase je typický pre nedemokratické režimy, kritizuje KDH (video)

Ministerstvo kultúry v pondelok predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase.

14.3.2024 (SITA.sk) – Nový návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorým ide vládna koalícia meniť RTVS, je typický pre nedemokratické režimy. Uviedla to predsedníčka poslaneckého klubu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Martina Holečková. Dodala, že návrh sa nápadne podobá na časy mečiarizmu či komunizmu.

„To, čo sa vládna koalícia snaží urobiť s RTVS, je ďaleko za čiarou všetkého, čo si väčšina z nás vedela pár mesiacov dozadu čo i len predstaviť. Takto sa k médiám nespráva. Médiá majú kontrolovať politikov, a nie politici médiá. Aspoň v demokracii to tak platí. Páni Robert Fico (Smer-SD), Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Andrej Danko (SNS) však majú očividne iný názor, RTVS im však nepatrí,“ povedala Holečková.

Ministerstvo kultúry v pondelok predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Podľa návrhu sa má zriadiť verejnoprávna inštitúcia Slovenská televízia a rozhlas, ktorá nahradí súčasný Rozhlas a televíziu Slovensku (RTVS). Po novom už nebude voliť generálneho riaditeľa verejnoprávneho vysielateľa Národná rada SR, ale novovzniknutá Rada Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorej troch členov nominuje priamo ministerstvo kultúry a štyroch parlament.

Zákon zároveň zavádza nový inštitút Programovej rady Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorá bude dohliadať nad vysielaným programom. Tento orgán má mať 11 členov, z ktorých deväť bude voliť aj odvolávať parlament.

Dvoch členov rady si zvolia spomedzi seba zamestnanci Slovenskej televízie a rozhlasu, jedného za oblasť televízneho vysielania a druhého za oblasť rozhlasového vysielania. Opozícia návrh tvrdo kritizuje. Hovorí o „totalitnom šialenstve“ a cenzúre. Podľa nej ide o snahu politicky ovládnuť verejnoprávne médiá a dosadiť si do nich „svojich ľudí“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Koalícia, Opozícia, Predseda parlamentu, Premiér Slovenskej republiky, RTVS Rozhlas a televízia Slovenska
Zdroj: SITA.sk – Nový návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase je typický pre nedemokratické režimy, kritizuje KDH (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií