Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

PODCAST: Monika Kováčová založila v Rwande škôlku, ktorá jej zmenila život

Príbeh Moniky Kováčovej je naozaj inšpirujúci.  Cestou dobrovoľníctva sa vybrala sama mladá žena do vtedy pre ňu neznámej krajiny menom Rwanda. Mala o nej ako takú predstavu, no to nestelesňovalo ani zďaleka to, čo tam naozaj zažila.

Čo jej Rwanda do života dala, čo jej naopak zobrala a čo si na tunajšom ľude váži, sa dozviete v našom podcaste. 

Ženy v Rwande sú veľmi zručné

A nič iné im ani nezostáva. Monika sa netají tým, že obdivovala a vždy obdivovať bude to, ako tunajšie ženy aj z ničoho dokážu vykúzliť umenie. Tieto ženy živia seba aj svoju rodinu výrobou džbánov na varenie, ktoré napriek zdĺhavému a náročnému procesu predávajú za pár centov.

PODCAST: Monika Kováčová založila v Rwande vzdelávacie centrum pre deti z kmeňa Pygmejov: „Musela som ich naučiť, že nie som chodiaca peňaženka."

Založila tam vzdelávacie centrum pre deti z kmeňa Pygmejov

Napriek názorom, že je zbytočné venovať sa ľuďom, ktorí žijú ešte stále v pralese, venovala im svoju energiu, čas a financie. Neodradilo ju to. Spolu s kamarátkou strávila dlhé noci nad projektom, ktorého výsledkom bolo zariadenie podobné škôlke. A podarilo sa. Napriek tomu, že skeptické okolie nečakalo záujem zo strany marginalizovaného kmeňa Pygmejov (1% populacie), do škôlky chcel chodiť úplne každý. Tešili sa z nej rodičia aj deti. Niektorí chodili peši i dlhé hodiny, aby svoje ratolesti odovzdali na miesto, ktoré im zaručí stravu a predškolské vzdelávanie. Nemohli ju však navštevovať všetci z kapacitných dôvodov.

PODCAST: Monika Kováčová založila v Rwande vzdelávacie centrum pre deti z kmeňa Pygmejov: „Musela som ich naučiť, že nie som chodiaca peňaženka."
Zdroj: Monika Kováčová

Ak by ste si chceli o Monikinom príbehu z Rwandy vypočuť viac, môžete navštíviť cylkus prednášok organizácie Cestou Necestou, kde je Monika jednou z prednášajúcich. Okrem jej zážitkov vám ukáže i fotografie, ktoré vám pomôžu dokresliť realitu.

Prečítajte si tiež:

PODCAST: Štefan Farkaš z HAKA prezradil, ktoré značky áut sú na Slovensku najkradnutejšie

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií