PODCAST: Monika Kováčová založila v Rwande škôlku, ktorá jej zmenila život
Príbeh Moniky Kováčovej je naozaj inšpirujúci. Cestou dobrovoľníctva sa vybrala sama mladá žena do vtedy pre ňu neznámej krajiny menom Rwanda. Mala o nej ako takú predstavu, no to nestelesňovalo ani zďaleka to, čo tam naozaj zažila.
Čo jej Rwanda do života dala, čo jej naopak zobrala a čo si na tunajšom ľude váži, sa dozviete v našom podcaste.
Ženy v Rwande sú veľmi zručné
A nič iné im ani nezostáva. Monika sa netají tým, že obdivovala a vždy obdivovať bude to, ako tunajšie ženy aj z ničoho dokážu vykúzliť umenie. Tieto ženy živia seba aj svoju rodinu výrobou džbánov na varenie, ktoré napriek zdĺhavému a náročnému procesu predávajú za pár centov.
Založila tam vzdelávacie centrum pre deti z kmeňa Pygmejov
Napriek názorom, že je zbytočné venovať sa ľuďom, ktorí žijú ešte stále v pralese, venovala im svoju energiu, čas a financie. Neodradilo ju to. Spolu s kamarátkou strávila dlhé noci nad projektom, ktorého výsledkom bolo zariadenie podobné škôlke. A podarilo sa. Napriek tomu, že skeptické okolie nečakalo záujem zo strany marginalizovaného kmeňa Pygmejov (1% populacie), do škôlky chcel chodiť úplne každý. Tešili sa z nej rodičia aj deti. Niektorí chodili peši i dlhé hodiny, aby svoje ratolesti odovzdali na miesto, ktoré im zaručí stravu a predškolské vzdelávanie. Nemohli ju však navštevovať všetci z kapacitných dôvodov.
Ak by ste si chceli o Monikinom príbehu z Rwandy vypočuť viac, môžete navštíviť cylkus prednášok organizácie Cestou Necestou, kde je Monika jednou z prednášajúcich. Okrem jej zážitkov vám ukáže i fotografie, ktoré vám pomôžu dokresliť realitu.
Prečítajte si tiež:
PODCAST: Štefan Farkaš z HAKA prezradil, ktoré značky áut sú na Slovensku najkradnutejšie