fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

PODCAST: Monika Kováčová založila v Rwande škôlku, ktorá jej zmenila život

Máte tip? napíšte nám mailom

Príbeh Moniky Kováčovej je naozaj inšpirujúci.  Cestou dobrovoľníctva sa vybrala sama mladá žena do vtedy pre ňu neznámej krajiny menom Rwanda. Mala o nej ako takú predstavu, no to nestelesňovalo ani zďaleka to, čo tam naozaj zažila. Čo jej Rwanda do života dala, čo jej naopak zobrala a čo si na tunajšom ľude váži, sa dozviete v našom podcaste. 

Ženy v Rwande sú veľmi zručné

A nič iné im ani nezostáva. Monika sa netají tým, že obdivovala a vždy obdivovať bude to, ako tunajšie ženy aj z ničoho dokážu vykúzliť umenie. Tieto ženy živia seba aj svoju rodinu výrobou džbánov na varenie, ktoré napriek zdĺhavému a náročnému procesu predávajú za pár centov.

PODCAST: Monika Kováčová založila v Rwande vzdelávacie centrum pre deti z kmeňa Pygmejov: „Musela som ich naučiť, že nie som chodiaca peňaženka."

Založila tam vzdelávacie centrum pre deti z kmeňa Pygmejov

Napriek názorom, že je zbytočné venovať sa ľuďom, ktorí žijú ešte stále v pralese, venovala im svoju energiu, čas a financie. Neodradilo ju to. Spolu s kamarátkou strávila dlhé noci nad projektom, ktorého výsledkom bolo zariadenie podobné škôlke. A podarilo sa. Napriek tomu, že skeptické okolie nečakalo záujem zo strany marginalizovaného kmeňa Pygmejov (1% populacie), do škôlky chcel chodiť úplne každý. Tešili sa z nej rodičia aj deti. Niektorí chodili peši i dlhé hodiny, aby svoje ratolesti odovzdali na miesto, ktoré im zaručí stravu a predškolské vzdelávanie. Nemohli ju však navštevovať všetci z kapacitných dôvodov.

Prečítajte si tiež:
Čaká ťa prvý rok na internáte? Na toto sa priprav
PODCAST: Monika Kováčová založila v Rwande vzdelávacie centrum pre deti z kmeňa Pygmejov: „Musela som ich naučiť, že nie som chodiaca peňaženka."
Zdroj: Monika Kováčová

Ak by ste si chceli o Monikinom príbehu z Rwandy vypočuť viac, môžete navštíviť cylkus prednášok organizácie Cestou Necestou, kde je Monika jednou z prednášajúcich. Okrem jej zážitkov vám ukáže i fotografie, ktoré vám pomôžu dokresliť realitu.

Prečítajte si tiež:

PODCAST: Štefan Farkaš z HAKA prezradil, ktoré značky áut sú na Slovensku najkradnutejšie

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií