Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

PODCAST: Tibor Bokor opisuje bežný deň patológa

Prečo by si niekto vybral ako zameranie svojej práce práve patológiu či súdne lekárstvo? Na to nám vie odpovedať Tibor Bokor, ktorý dnes pracuje už ako všeobecný lekár, no za sebou má obe tieto profesie. 

[lwptoc]

Aký je rozdiel medzi patológiou a súdnym lekárstvom?

Napriek tomu, že si väčšina z nás predstaví pod slovom patológia prechádzku po miestnosti medzi mŕtvymi telami, nie je tomu celkom tak. Práca patológa spočíva väčšinou v pozeraní do mikroskopu. Profesia, ktorá sa skôr približuje k predstave, ktorá nejednému z nás naháňa hrôzu, je súdne lekárstvo. O tom však viac porozpráva v našom podcaste Tibor Bokor.

V podcaste sa dozviete:

  • čo je to patológia
  • aký je rozdiel medzi patológiou a súdnym lekárstvom
  • ako vyzerá bežný deň patológa
  • ako vyzerá bežný deň súdneho lekára
  • čo je na práci súdneho lekára najťažšie
  • ako sa obrniť voči veciam, ktoré súdny lekár vidí
  • či už ležalo pri Tiborovi telo niekoho, kto mu bol blízky
  • či bol privolaný k známym prípadom mafiánskych prestreliek

Tibor Bokor u nás jeden čas písal i blog

Ako asi vyzerá obyčajný deň patológa? Zdá sa, že Tibor má v sebe okrem medicínskeho ducha aj ducha spisovateľského, čo nám len a len vyhovuje. Rozhodol sa autenticky opísať svoj bežný pracovný deň, ktorý zažíval ako patológ. Opisoval, i ako bol privolaný k samovražde vo väznici v Leopoldove alebo k „bežným úmrtiam“.

PODCAST: Tibor Bokor opisuje bežný deň patológa
Zdroj: pexels.com

Na prvý pohľad má ryhu po škrtidle na krku pomerne širokú, možno 3 až 4 centimetre a nepravidelne vyznačenú. Smerom dozadu a nahor sa na oboch stranách stráca. Na posteli visí košeľa zmotaná do pásu, ktorý v oblúku padá nadol. Do neho si zrejme vložil hlavu a zaťažením váhou vlastného tela došlo k uplatneniu mechanizmov vedúcich k smrti. Ryha na krku zodpovedá svojím priebehom a tvarom škrtidlu. Navyše sú prítomné listy na rozlúčku a v cele bol umiestnený sám. Celá vec teda vyzerá ako samovražda, ale podľa zákona a, samozrejme, aj vzhľadom na situáciu, nariaďujem vykonanie pitvy. Lúčim sa na mieste a v sprievode môjho doterajšieho sprievodcu odchádzam niekde do kancelárie v útrobách hradného múru, kde sa nakoniec dostaví aj technik s vyšetrovateľom.

[irp posts=“96761″ name=“PODCAST: Andrej Pastorek sprevádza ľudí Černobyľom: „Žije tam 700 ľudí, v elektrárni momentálne pracuje až 2000″]

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií