fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nevyrubujme stromy zbytočne: Vianočný stromček môžete po Vianociach aj zasadiť

Máte tip? napíšte nám mailom

Blížia sa Vianoce, koláče sa vypekajú, domácnosti vyzdobujú. Typickým symbolom Vianoc je vianočný stromček, ktorý nemôže chýbať  ani v jeden domácnosti. Tradíciou bolo,, že sa takýto strom šiel vyrúbať do lesa. Dnes sa situácia radikálne zmenila, nakoľko sa výrub lesov stal pre našu planétu a spoločnosť kritickým. Rozmýšľajme preto proaktívne a ekologicky, šetrime si prírodu.

#1 Stromček si môžete adoptovať

Mesto Košice nám môže ísť príkladom. Už niekoľko rokov dáva svojim obyvateľom príležitosť prenajať si vianočný stromček. Čo to znamená v praxi? To, že sa snaží vyhovieť ľuďom, ktorí chcú sviatky poňať ekologicky. Vyschnutú jedličku nezahodíte po sviatkoch do koša. Stromček sa  zasadí znova,, bude môcť žiť a rásť naďalej. Navyše, za prenájom nezaplatíte viac ako 30 eur.

#2 Stromček v kvetináči

Vianočný stromček v kvetináči je tiež jednou z možností ako neplytvať rastlinami. Stromček si tak môžete užívať svieži nielen celé sviatky,  ale aj po nich. Ak ho uskladníte na chladné miesto a po mrazoch vytiahnete, môžete si ho zasadiť do záhradky a bude vám robiť radosť a spoločnosť omnoho dlhší čas ako dva-tri týždne.

Prečítajte si tiež:
Rusi ju nechceli, Slováci ju milujú. Prečo?

„Pri kúpe vianočného stromčeka v kvetináči je dôležité všímať si farbu a kvalitu ihličia. Stromček by mal mať sviežu zelenú farbu, nemal by mať vypadané ihličie či zažltnutú farbu. Nemal by opadávať. Skúste s ním pri kúpe zatriasť, či neopadáva.

Je veľmi dôležité umiestniť ho najprv na verandu, prípadne niekde, kde je chladnejšie a až po pár dňoch ho dajte dovnútra, aby nedostal stromček šok. Umiestnite ho ďalej od radiátora či krbu. Stromček pravidelne polievajte. Po sviatkoch ho tak isto postupne dajte na verandu, chodbu a až potom ho zasaďte,” radí Ing. Peter Kováč zo záhradného centra.

stromcek v kvetinaci
zdroj: klocher.sk

#3 Umelý stromček

Miera ekologickosti môže byť pri umelom stromčeku sporná, nakoľko je vyrobený z plastu. Netreba však zabúdať na to, že plast je látka, ktorú vieme najlepšie zrecyklovať, narozdiel od iných. Ekologický prístup podčiarknete aj tým, že umelý stromček môžete vyťahovať zo skrine aj niekoľko rokov po sebe a ušetríte tak niekoľko živých.

 

Život vianočných stromčekov v číslach a faktoch

A čo výzdoba na stromček?

Tú si môžete vyrobiť aj svojpomocne a celkom jednoducho. Stačí vám pokrájať na kolieska zopár pomarančov, nechať vysušiť, zobrať škoricu a klinčeky a prírodná, ľahko rozložiteľná výzdoba je na svete. Alebo sa vyberte na prechádzku do lesa, nazbierajte šišky, nafarbite ich a doplňte svoj vianočný stromček o pestrofarebnosť. Určite mu to prospeje.

Prečítajte si tiež:
Horniacky guľáš - nahradí polievku, aj hlavné jedlo
Nevyrubujme stromy zbytočne: Stromček si môžete aj adoptovať
Zdroj: stylovebyvanie.sk

Prečítajte si tiež:

10 tipov na ekologické Vianoce

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií