Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Život vianočných stromčekov v číslach a faktoch

Vianoce sa blížia a milióny ľudí si kladú tú istú otázku. Aký vianočný stromček si vybrať tento rok? Jedličku, smrek, céder? Zelený, strieborný, alebo módny ružový? Ale hlavne, živý, či umelý?

Ohľaduplnosť voči životnému prostrediu a udržateľnosť sa pre mnohých stali neoddeliteľnou súčasťou života a Vianoce nie sú žiadnou výnimkou. Kladú si preto otázku, čo všetko je vlastne potreba na to, aby si doma mohli ozdobiť ten svoj vysnívaný stromček, či už živý, alebo umelý, a čo sa s nimi stane potom. Online obchodný portál ShopAlike sa preto zblízka pozrel na život vianočných stromčekov pred aj po sviatkoch a pripravil zaujímavú infografiku.

Živé stromčeky:

Absolútna väčšina živých vianočných stromčekov pochádza z fariem, kde sa pestujú presne pre tento účel. Mnohí však nevedia, že taký živý stromček si vyžaduje prakticky celoročnú starostlivosť a v priemere trvá až 8 – 12 rokov, kým dorastie do ideálnej veľkosti. Počas svojho života na farme však stromy poskytujú útočisko vtákom a iným živočíchom, a 1 hektár dokáže za 10 rokov vyprodukovať až 105 ton kyslíka.

Ich hlavným negatívnym dopadom na životné prostredie je doprava či už sadeníc na farmu, alebo stromov z farmy do predajní a potom k vám domov. Po Vianociach je však takýto stromček možné vrátiť naspäť do kolobehu prírody a to buď využitím na záhrade alebo prostredníctvom miestneho recyklačného kompostovacieho programu.

zivot-vianocnych-stromcekov-infografika-shopalike2

Umelé stromčeky:

Umelé vianočné stromčeky sa vyrábajú prevažne z polyvinylchloridu (PVC) a kovu. Modernejšou alternatívou sú stromčeky z polyetylénu (PE), plastu, ktorý vernejšie imituje tvar skutočného ihličia. Takéto stromčeky sú však často opticky zahusťované ihličím z PVC a teda vyhnúť sa tomuto materiálu môže byť ťažké. Väčšina umelých stromčkov tiež pochádza z Číny, odkiaľ sa transportujú do celého sveta prostredníctvom kontajnerových lodí. Odhadovaná uhlíková stopa jedného 2m vysokého umelého stromčeka je teda 40kg CO2. Ich hlavnou výhodou je však trvácnosť.

Účelom umelého stromčeka je robiť radosť mnoho rokov a to, ako dlho vám stromček vydrží, je tu rozhodujúce. Ak je to viac ako 20 rokov, kúpa umelého stromčeka bola tou ekologickejšou voľbou. Tí, ktorí sa rozhodnú svoj umelý stromček vymeniť, môžu tiež zabrániť tomu, aby skončil na skládke či v spaľovni tým, že sa ho buď pokúsia darovať, alebo ho využijú na rôzne DIY projekty.

zivot-vianocnych-stromcekov-infografika-shopalike3

Ďalšie zaujímavé fakty o vianočných stromčekoch nájdete na webe ShopAlike.sk.

Zdroj: www.shopalike.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií