fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

10 tipov na ekologické Vianoce

Máte tip? napíšte nám mailom

Prinášame vám desať tipov, ako prežiť Vianoce tak trocha inak – ekologicky. Počas Vianoc vždy myslíme na ľudí okolo nás viac ako kedykoľvek inokedy. Prečo teda nemyslieť aj na prírodu? Urobili by sme tak niečo pre našu planétu. Pripravili sme pre vás pár tipov na pohodové a ekologické Vianoce.

1.Používajte LED svetlá

Malé diódy vyžarujúce svetlo spotrebujú o 80% menej energie a vydržia 10-krát dlhšie ako žiarovky a navyše sú na dotyk chladné. Hľadajte tie s najvyšším hodnotením energetickej účinnosti.

2.Svieťte menej

Aby ste si mohli vychutnať čaro Vianoc,  zapnite vianočný stromček len vtedy, keď ste v miestnosti. Na noc, respektíve pred spaním, vypnite všetky vonkajšie ozdoby. Môžete nastaviť časovač.

Klocher #zelený tip: zaobstarajte si časovač na interiérové osvetlenie. Stojí len pár eur.

3.Pošlite e-pozdravy

Ak ste za klasiku a posielate vianočné pozdravy, skúste byť tento rok výnimočný a pohrajte sa napríklad s rodnými fotkami. V jednoduchej aplikácií pripravte vianočný pozdrav online a pošlite ho cez email, whatsapp, čokoľvek. Ušetríte na poštovnom aj slovenské lesy a zároveň príjemne prekvapíte priateľov či rodinu.

Klocher #zelený tip: Pošlite foto koláž s pozdravom cez e-mailom

4. Nakupujte online

Namiesto hľadania dokonalého vianočného darčeka v preplnených obchodoch a zanechávaním uhlíkovej stopy pri jazdení autom, nakúpte radšej online. Vďaka tomu, že vaše darčeky budú doručené so stovkami iných, ušetríte ešte viac energie minimalizovaním nákladov na dopravu. Aj toto sú ekologické Vianoce.

Prečítajte si tiež:
"Zomrela som a išla som do neba" Takto znel srdcervúci odkaz umierajúcej matky dcére, ktorý sa našiel po 15-tich rokoch

Klocher #zelený tip: skúste si objednať slovenské darčeky z valachshop.sk podporíte tak slovenských výrobcov

5. Darujte zelené darčeky

Skúste tento rok prekvapiť vašich blízkych ekologickými alebo vlastnoručne vyrobenými darčekmi. Medzi zelené darčeky patria hlavne:

 • Knihy o ekologickom bývaní
 • Bicykle
 • Darčekové poukazy do obchodov so zdravou výživou či bezobalových obchodov
 • Členstvo na biofarme
 • Sklenené fľaše, desiatové boxy

Domáce darčeky zahŕňajú:

 • Obrazy a fotografie
 • Keramiku
 • Ušité a upletené veci
 • Ručne vyrábané ozdôbky
 • Výrobky z dreva

Klocher #zelený tip: ak nemáte čas na handmade výrobky: tu nájde krásne drobnosti od handiwork

6. Ekologické balenie darčekov

Kopec odpadu predstavujú aj použité baliace papiere. Tu je niekoľko spôsobov, ako znížiť množstvo odpadu z darčekového balenia:

 • Kúpite darčekový obal vyrobený z recyklovaných materiálov
 • Vytvorte si vlastný darčekový obal z látky a iných materiálov
 • Ušetrite baliaci papier z darčekov na ďalší rok
 • Namiesto nákupu nových obalov použite skôr krabice, ktoré máte doma, prípadne papierové taštičky

7. Zelený vianočný stromček

Skúste si tento rok kúpiť  stromček v kvetináči. Po Vianociach ho môžete jednoducho zasadiť.. Ďalšou možnosťou je prenájom vianočného stromčeka. Stačí, ak si ho vyberiete na internete. Doručia vám ho do pohodlia domova a po Vianociach si ho prídu aj vyzdvihnúť. Ušetríte čas aj peniaze.  Cena stromčeka sa pohybuje od 40 do 70 eur.

Prečítajte si tiež:
Vyvetrajte šatník a pripravte sa na jar v plnej paráde

Prečítajte si tiež:

Umelé stromčeky sú na skládkach aj 500 rokov. Skúste si tento rok pre zmenu vianočný stromček prenajať

8.Použite prírodné dekorácie

Namiesto nákupu plastových ozdôb, vencov a dekorácií dovážaných zo zahraničia dajte prednosť  vlastnej výzdobe z borovicových šišiek, mušlí, ihličia či konárikov.

9.Recyklácia

Po sviatkoch si vianočný stromček radšej zasaďte a iné prírodné dekorácie radšej pripravte na ďalšiu sezónu, než aby ste ich vyhodili.

10.Menej cestujte

Pokúste sa obmedziť výjazdy autom. Využívajte hromadnú dopravu. Krátke vzdialenosti zvládnete aj pešo. Každý spálený liter benzínu z vášho auta uvoľní do ovzdušia CO2.  A čo dovolenky v teplých krajinách, kam sa mnoho Slovákov cez zimu vyberá?  Ak teda ste za ekologické Vianoce, strávte ich doma v kruhu svojich blízkych.

Titulná fotka zdroj: pinterest.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií