Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Umelé stromčeky sú na skládkach aj 500 rokov. Skúste si tento rok pre zmenu vianočný stromček prenajať

„A vy budete mať tento rok živý či umelý?“ Do zvyčajne bipolárnej odpovede sa tentoraz pletie tretia možnosť: prenájom.

Spomínate si ešte na detstvo? Aj vy ste mali taký ten socialistický umelý stromček asi tak s desiatimi vetvičkami? Základom bolo dať naň všetky ozdoby sveta. Odvtedy sa doba zmenila a výrobcovia sa snažia na trh prinášať čoraz hustejšie, krajšie a reálnejšie vyzerajúce stromčeky. V domnienke, že umelý nám predsa len vydrží dlhé roky, zameníme ten socialistický za nový. Investujeme do budúcna.

Zdroj: laprovincia.co

Dopad na životné prostredie

Čo však s tým starým? Keď už raz doslúži, poputuje na smetisko. Priemerná životnosť umelého vianočného stromčeka je 6 rokov, pričom odborníci uvádzajú, že by sa mohol používať aj dve dekády. Kto sa chce však 20 rokov pozerať stále na ten istý, keď sa postupne mení aj móda? Z toho dôvodu ich meníme v kratších časových intervaloch.

Umelé stromčeky sa väčšinou vyrábajú z PVC, to znamená, že s rozkladom tohto odpadu to vôbec nevyzerá ružovo. Niektoré zdroje uvádzajú, že na skládkach zostanú aj 500 rokov. Počas tohto obdobia sa z nich vylučujú nebezpečné dioxíny, chemické látky, ktoré sa dlhodobo nerozkladajú. Viažu sa v jazerách, vodných tokoch a takisto aj v pôde. Hromadia sa i v tkanivách živých organizmov, do tela človeka sa teda najrýchlejšie dostanú potravou (najmä mäso, mlieko, vajcia). Medzi najzávažnejšie zdravotné riziká patria karcinogénne, teda rakovinotvorné účinky. Nehovoriac o tom, že väčšinu stromčekov dovážame z Číny, a teda neekologický aj neekonomický je i tisíce kilometrov dlhý dovoz.

Šetrnejším variantom je živý stromček

Tie už odrezané a pripravené pred nákupnými centrami boli vypestované v lesných škôlkach práve na tento účel. Keď už raz boli odpílené, ich osud je jasný.

https://www.instagram.com/p/Bp33rd1HlA4/

Stromčeky sú krásne a voňavé a tešia sa pomerne veľkej obľube. Tienistou stránkou je, že po pár týždňoch sa nám naskytne smutný pohľad na realitu v podobe vyhodených stromov pri kontajneroch.

Priatelia, najkrajšie sviatky v roku skončili a s nimi aj životy mnohých vianočných stromčekov. Vyhodené vianočné…

Zveřejnil(a) Vrbové Online dne Úterý 10. ledna 2017

Každým rokom naberajú na popularite vianočné stromčeky v črepníku. Mať vo vnútri voňavé ihličie je naozaj lákavé, umocňuje to sviatočnú atmosféru a pohľad naň je oveľa krajší. Po Vianociach ich môžeme presadiť z kvetináča do záhrady. No nie každý disponuje veľkým dvorom a záhradou, v ktorej by si mohol vypestovať tento stromček – a darovať mu tak ďalšie roky života. Navyše presádzanie zo zeme do kvetináča zapríčiní, že sa im porušia korene. To znamená, že síce im doma vyhradíte priestor, no vo väčšine prípadov stromčeky v zemi dlho neprežijú. Riešenie?

Stromček si môžeme prenajať

Normálne si živý stromček objednáme, pracovníci nám ho doručia (alebo si ho sami vyzdvihneme) a po Vianociach ho vrátime alebo ho prídu vyzdvihnúť. Odvezú ho do jeho prirodzeného prostredia. Ceny pritom vôbec nie sú prehnané: v Košiciach za prenájom stromčeka zaplatíte 29 eur (v cene je dovoz aj odvoz v rámci mesta), v hlavnom meste sa cena pohybuje v rozmedzí od 30 do 55 eur. Prvá požičovňa živých vianočných stromčekov v Bratislave sľubuje, že z každého prenájmu daruje 1 euro organizácii My sme les, čím podporí iniciatívu za zachovanie prírodného bohatstva na Slovensku.

Tento nápad chválime všetkými desiatimi a tešíme sa, že niekto vymyslel spôsob, ako znížiť našu síce veľmi peknú a tradičnú, no zároveň neekologickú krátkodobú sebeckosť v podobe sviatočnej výzdoby.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií