fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zomrel džezový pianista Ahmad Jamal, kritici vyzdvihovali jeho „menej je viac“ dynamiku

Príčinou bola podľa jeho dcéry rakovina prostaty.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.4.2023 (SITA.sk) – Vo veku 92 rokov zomrel uznávaný džezový pianista, skladateľ a kapelník Ahmad Jamal. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na jeho manželku. Príčinou bola podľa jeho dcéry rakovina prostaty.

„Americká klasická hudba“

Ahmad Jamal bol dlhoročným priateľom džezovej ikony Milesa Davisa a ovplyvnil generácie hudobníkov. Bol známy striedmym štýlom hry, medzi tónmi často robil prestávky a kritici vyzdvihovali jeho „menej je viac“ dynamiku. Rodák z Pittsburghu označoval džez za „americkú klasickú hudbu“.

Svoju sedem desaťročí trvajúcu džezovú kariéru odštartoval ešte ako tínedžer. Komerčný úspech mu priniesol album At the Pershing: But Not for Me z roku 1958, ktorý je jednou z najpredávanejších inštrumentálnych nahrávok v dejinách.

Vyslúžil si množstvo ocenení

Spomenutý trubkár Miles Davis raz povedal, že všetka jeho „inšpirácia pochádza od Ahmada Jamala“. Podobne sa okrem iných vyjadrili napríklad aj Herbie Hancock a Keith Jarrett a Jamalov vplyv bol zjavný aj v neskorších desaťročiach, keď jeho klavírne riffy samplovali hip-hopoví umelci vrátane Nasa alebo De La Soul.

Prečítajte si tiež:
Počuli ste už pesničku Holubička od Adama Ďuricu? Text piesne preňho napísala speváčka Sima Martausová

Počas svojej kariéry si Jamal vyslúžil množstvo ocenení, vrátane francúzskeho Radu umenia a literatúry (2007) a ceny Grammy za celoživotné dielo v roku 2017.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: SITA.sk – Zomrel džezový pianista Ahmad Jamal, kritici vyzdvihovali jeho „menej je viac“ dynamiku © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií