fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Budú môcť ruskí športovci štartovať na letnej olympiáde v Paríži? Ruský olympijský výbor na tom pracuje

Dôvodom je vojna, ktorú vo februári ruská strana rozpútala na ukrajinskom území a stále trvá.

Máte tip? napíšte nám mailom

26.7.2022 (Webnoviny.sk) – Do začiatku olympijských hier v Paríži zostávajú rovné dva roky a Rusi pracujú na tom, aby ich športovci mohli súťažiť vo francúzskej metropole pod piatimi kruhmi napriek tomu, že v súčasnosti vo väčšine športových odvetví nemôžu bojovať na medzinárodných súťažiach.

Dôvodom je vojna, ktorú vo februári ruská strana rozpútala na ukrajinskom území a stále trvá. Podobné obmedzenia sa týkajú aj Bielorusov, keďže Minsk má podiel na vojenskom konflikte.

Pokračujú v príprave

Šéf Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov v utorok informoval, že jeho krajina robí maximum, aby svojich športovcov dostala na kvalifikačné súťaže, cez ktoré sa dá dostať do Paríža 2024. Rusi tiež už uvažujú nad umiestnením svojej výpravy v olympijskej dedine.

“Presne dva roky a v Paríži sa začnú olympijské hry. Napriek všetkým okolnostiam pracuje Ruský olympijský výbor na tom, aby bol plnoprávnym členom olympijského hnutia. Pokračujeme v systematickej príprave na tieto hry a robíme aj na tom, aby naši športovci mali šancu kvalifikovať sa a boli súčasťou olympijskej dediny či športovísk,” napísal Pozdňakov.

Prečítajte si tiež:
Conor McGregor vs Nate Diaz! Ako dopadol očakávaný zápas?

Ukrajinský bojkot

Kvalifikačný proces v niektorých odvetviach na OH 2024 sa už začal, v iných športoch sa tak stane v blízkej či vzdialenejšej budúcnosti.

Ak by medzinárodné športové zväzy pripustili reprezentantov Ruska na spomenuté kvalifikačné súťaže, čelia možnému bojkotu z ukrajinskej strany.

Príkladom je džudo, kde Rusi dostali šancu štartovať ako neutrálni športovci bez štátnej vlajky a hymny, na podujatí sa však odmietli predstaviť Ukrajinci, keďže až jedenásti z 24 zástupcov Ruska sú členmi armády.

Viac k témam: LOH Letné olympijské hry 2024 v Paríži
Zdroj: Webnoviny.sk – Budú môcť ruskí športovci štartovať na letnej olympiáde v Paríži? Ruský olympijský výbor na tom pracuje © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií