fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Česi vyrobili rúško, ktoré zabíja koronavírus

Rúško od českej firmy Respilon bude vybavené meďou, ktorá ma silné antibakteriálne účinky. Na trh by sa malo dostať v apríli.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na svete zúri pandémia koronavírusu a firmy, ktoré sa zaoberajú výrobou rúšok, nestíhajú uspokojiť dopyt po ich produktoch. Česká firma Respilon sa už 7 rokov venuje výroke kvalitných rúšok. Ich výrobky sú unikátne tým, že sú vyrobené z nanovlákien, ktoré zachytávajú až 99,9 % všetkých patogénov. Táto firma však pred časom vyrobila rúško, ktoré bude baktérie aj aktívne zabíjať.

Virus Killer

Firma rúško vyvinula v spolupráci s izraelskými firmami, ktorým sa do rúšok podarilo implementovať oxidy medi. Tieto oxidy dodávajú rúškam typický oranžový nádych. Výhodou týchto masiek je najmä to, že sa budú dať aktívne používať omnoho dlhšie ako bežné rúško. Meď totiž dokáže zabiť patogény, ktoré sa na maske zachytia. Firma sľubuje až 24 hodín používania. Rúška nebudú jednorazové, to znamená, že ak ich budete používať len na cestu do obchodu či na venčenie psa, mohli by vám vydržať aj týždeň. Bežné rúška sa musia po každom použití vyhodiť. Bavlnené, ktoré si mnohí z nás vyrábajú doma, sa musia po každom použití oprať a vydezinfikovať. Maska od spoločnosti Respilon dostala veľmi výstižný názov – Virus Killer (Zabíjač vírusov).

Prečítajte si tiež:
Koronavírus na Národnom onkologickom ústave! Pacient zatajil anamnézu

Pri súčasnej nevyspytateľnej situácii si firma nie je istá, kedy si budú môcť rúška kúpiť aj bežní ľudia. Momentálne na stránke Respilonu prebieha predobjednávka, spoločnosť dúfa, že objednávky začne vybavovať v priebehu apríla. Rúška sa predávajú len vo väčších množstvách, za balenie ReSpimask Virus Killer, v ktorom je 10 rúšok, si firma účtuje 77,80 eur (2 000 kč). Firma avizuje, že chcú rúška šetriť najmä pre zdravotníkov a ľudí so závažnými zdravotnými problémami. Pre zdravotníkov sú primárne určené robustnejšie respirátori RespiPro Virus Killer, ktoré majú tvar zobáka kačice. Balenie týchto masiek stojí 61,27 eur (1 525 kč), v balení je 5 kusov.

Česi vyrobili rúško, ktoré zabíja koronavírus
zdroj: Respilon

Problémy s Tureckom

Výroba rúšok je v týchto časoch zložitá. Firma Respilon vyrába rúško Virus Killer v Turecku. Transport takýchto výrobkov je však pomerne zložitý. Krajiny môžu pri presune tovaru zásielku zablokovať pre vlastný trh, ochranný materiál je totiž ťažko zohnateľný v celej Európe. Rúška firmy Respilon už raz zablokované boli, do Česka ich odmietla vydať Čína, v ktorej firma rúška pred prepuknutím nákazy vyrábala. Firma preto avizuje, že samotnú výrobu presunie do Česka. Výrobná linka v Brne začne pracovať v máji.

Prečítajte si tiež:
Trnava hlási už troch nakazených novým koronavírusom
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Respilon VTM

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií