Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zákaz vychádzania a lockdown: Najčastejšie otázky a odpovede

Na Slovensku od dnes platí núdzový stav. Zákaz vychádzania bude platiť od štvrtka (25.11.). Platí viacero výnimiek zo zákazu vychádzania.

Pre koho platí zákaz vychádzania?

Zákaz vychádzania platí pre všetkých. To znamená: pre očkovaných, neočkovaných, aj tých, čo covid prekonali.

Môžem ísť do práce počas zákazu vychádzania?

Zákaz vychádzania sa nevzťahuje na cestu do a zo zamestnania pre zamestnancov, ktorí nemôžu vykonávať prácu z domu. Potrebné je potvrdenie zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce. Pre zamestnancov škôl a školských zariadení platí výnimka v čase od 5.00 do 20.00 h. Výnimka sa vzťahuje aj na cestu na výkon podnikateľskej činnosti, ktorá nemôže byť vykonávaná z domácnosti.

Mám pracovný pohovor. Môžem tam ísť?

Áno. Na pracovný pohovor, výberové konanie, prijímacie konanie alebo uzavretie pracovnej zmluvy v čase od 5.00 do 20.00 h, môžete ísť.

Je zakázané cestovať medzi okresmi?

Platí zákaz vychádzania, avšak uznesenie hovorí len o zdržiavaní sa v okrese pri pobyte v prírode. Prechod medzi okresmi za prácou je dovolený.

Môžem si ísť nakúpiť potraviny?

Áno. Výnimka zo zákazu vychádzania sa vzťahuje aj na obstaranie nevyhnutných životných potrieb do najbližšej maloobchodnej predajne alebo prevádzky.

Ktoré obchody a prevádzky ostávajú otvorené?

 • prírodné liečebné kúpele alebo kúpeľné liečebne na vykonanie liečebných procedúr na základe návrhu lekára, indikované zo zdravotných dôvodov,
 • prevádzky verejného stravovania vrátane stánkov s trvalým stanovišťom, ktoré vydávajú pokrmy a nápoje na odber so sebou alebo prostredníctvom donášky,
 • potraviny,
 • drogérie,
 • obuvi,
 • lekárne, predajne, výdajne zdravotníckych pomôcok a očné optiky,
 • predajne novín a tlačovín,
 • predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie,
 • výdajné miesta tovarov zakúpených na diaľku,
 • zásielkový predaj tovarov zakúpených na diaľku,
 • výdaj, vrátenie alebo reklamácia tovarov zakúpených na diaľku, vydávaných prostredníctvom technických zariadení, najmä balíkomatov, boxov na zásielky,
 • predajne náhradných dielov motorových vozidiel, odťahové služby,
 • predajne telekomunikačných operátorov,
 • predajne poštových, bankových, iných finančných, poisťovacích a lízingových služieb,
 • práčovne a čistiarne,
 • čerpacie stanice,
 • pohrebné služby,
 • služby technickej a emisnej kontroly, zberné miesta pre príjem žiadostí na vydanie tachografických kariet, prevádzky určené na predaj karnetov TIR, colné vyhlásenia, vyclievanie alebo zaclievanie tovaru,
 • oprava a servis elektroniky strojov,
 • taxislužby.

Môžem ísť na chatu?

Na chatu môžete ísť iba v tom prípade, že danú nehnuteľnosť (chatu) vlastníte. Na chatu môžete ísť iba s rodinou, nie priateľmi.

Bude sa dať najesť v reštaurácii?

Nie, reštaurácie budú vydávať jedlo iba cez okienko na odber so sebou alebo donáškou.

Som objednaný na preventívnu prehliadku, môžem na ňu ísť?

Áno, na preventívnu prehliadku vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo príbuzného od 5.00 do 20.00 h, platí tiež výnimka zo zákazu vychádzania.

Som objednaný k lekárovi, môžem k nemu ísť?

Áno. Výnimka zo zákazu vychádzania platí aj keď idete do zdravotníckeho zariadenia na účel poskytnutia neodkladnej alebo plánovanej zdravotnej starostlivosti vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo príbuzného.

Môžem ísť na pohreb, svadbu alebo krst?

Áno. Na pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva, krst v čase od 5.00 do 20.00 h, tiež platí výnimka zo zákazu vychádzania. Avšak povolené sú podujatia súvisiace s výkonom práce v režime OP (očkovaný-prekonaný) s maximálne desiatimi osobami, bohoslužby, sobáše a krsty podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, zasadnutia a schôdze orgánov verejnej moci a poradných orgánov, ale aj ďalších zasadnutí podľa zákona, voľby, výkon hromadných podujatí nevyhnutných pre priebeh vybraných športov a hromadné podujatie nevyhnutné na činnosť karanténneho tréningového centra pre vrcholový šport so súhlasom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR vydanom po 24. novembri 2021.

Starám sa o starú mamu, ktorá býva v inom okrese a denne tam dochádzam. Potrebujem na to nejaký doklad?

Na účel starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takúto starostlivosť odkázaný, nie je potrebné potvrdenie. Spadá to do výnimky.

Cestujem do zahraničia. Môžem cestovať aj v čase zákazu vychádzania?

Áno. Na účel vycestovania do zahraničia a návrat späť platí výnimka zo zákazu vychádzania.

Ostávajú školy a škôlky otvorené počas lockdownu?

Škôlky aj školy ostávajú otvorené.

Môžem športovať v prírode?

Áno. Do prírody môžete ísť, vrátane individuálneho športu v rámci okresu, pričom pre Bratislavu sa za okres považuje územie Bratislavského samosprávneho kraja, v prípade Košíc sa možno pohybovať vo všetkých košických okresoch.

Môžem ísť do kostola?

Áno, môžete ísť na individuálnu návštevu kostola od 5.00 do 20.00 hod.

Zdroj MZSR
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií