fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

COVID-19: Pribudlo rekordných 8 342 pozitívnych. Situácia je veľmi vážna

Pribudlo 8342 pozitívne testovaných ľudí formou PCR testov, najviac z nich bolo pozitívne testovaných v Košickom kraji, najmenej v Trnavskom. Takmer 71 percent z nich nebolo zaočkovaných.

Máte tip? napíšte nám mailom

Pozitívny antigénový test malo 1959 osôb, z nich viac ako 73 percent nie je zaočkovaných.

Pribudlo 43 úmrtí pacientov

Situácia v nemocniciach je veľmi vážna, je v nich 2 879 pacientov s COVID-19. Na JIS je 253 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 246 osôb. Viac ako 81 percent pacientov nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Za včerajšok dostalo prvú dávku vakcíny 3 758 ľudí, spolu má 1. dávku vakcínu 2 555 557 osôb na Slovensku. Druhú dávku očkovacej látky dostalo 1133 osôb, spolu ju má 2 328 745 osôb.

Pribudlo 43 úmrtí pacientov, ktorí skonali na pľúcnu formu CoVID-19. 13 pacientov pozitívnych na COVID-19 skonalo z iných príčin.

Situácia v nemocniciach je veľmi vážna

Kapacity nemocníc pre pacientov s COVID-19 sa rýchlo napĺňajú, mnohé už hlásia prekročené maximá. Aktuálne je na celom Slovensku voľných len 20 lôžok pre nových  pacientov, ktorí by potrebovali podporu umelej pľúcnej ventilácie. Pre nových pacientov, ktorí nepotrebujú kyslíkovú podporu, je voľných približne 600 lôžok.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus na Slovensku: Pribudli 2 nové prípady ochorenia

Ministerstvo zdravotníctva situáciu veľmi pozorne koordinuje v spolupráci s nemocnicami a samosprávnymi krajmi. Aktuálne je v platnosti príkaz šéfa rezortu na obmedzenie tzv. bielej medicíny, teda plánovaných zákrokov, ktorých presun nebude znamenať zhoršenie zdravotného stavu pacienta.

„Dostávame sa do zlomového bodu, kedy situáciu musíme veľmi pozorne koordinovať. Najkritickejšia situácia je, žiaľ, v regiónoch, kde je najnižšia zaočkovanosť. Pacientov v spolupráci s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby prevážame do nemocníc, ktoré hlásia ešte voľné kapacity. Dal som zároveň pokyn, aby nemocnice v najviac postihnutých regiónoch reprofilizovali lôžka aj nad rámec pôvodne stanovenej maximálnej tretej fázy kapacity,“ uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

„V regiónoch na východe Slovenska sme požiadali už niektoré špecializované ústavy, aby pripravili kapacity pre pacientov s COVID-19. Pripravujeme tiež zapojenie mimorezortných zdravotníckych zariadení. Vďaka aplikácii e-lôžko vieme presne, kde je koľko lôžok voľných a záchranka s pacientom je nasmerovaná do konkrétneho zdravotníckeho zariadenia,“ vysvetlil štátny tajomník MZ SR Kamil Száz.

„Chcem sa poďakovať všetkým hrdinom v nemocniciach, našim zdravotníkom. Ďakujem Vám za nasadenie a starostlivosť o pacienta, nesmierne si to vážim. Stojím za Vami a spoločne situáciu zvládneme,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Prečítajte si tiež:
Najviac nových prípadov COVID-19 je z Prešovského kraja
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj MZSR
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií