Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Členovia krajín G7 zverejnili spoločné vyhlásenie, Biden prisľúbil pomoc Ukrajine aj do budúcna

Vo Vilniuse ďalej uviedol, že nebudú čakať na to, ako dopadne prístupový proces do NATO.

12.7.2023 (SITA.sk) – Členovia skupiny krajín G7 zverejnili spoločné vyhlásenie, „aby bolo jasné, že naša podpora bude trvať dlho do budúcnosti“, povedal americký prezident Joe Biden. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Začiatok významného procesu

V spoločnom príhovore s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a japonským premiérom Fumiom Kišidom na samite Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v litovskom Vilniuse ďalej uviedol, že so zaručením dlhodobých bezpečnostných záväzkov Ukrajine nebudú čakať na to, ako dopadne prístupový proces do NATO.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Týmto sa začína proces, v rámci ktorého bude každý z našich národov a každý ďalší národ, ktorý sa chce pridať, rokovať o dlhodobých bilaterálnych bezpečnostných záväzkoch s Ukrajinou a voči nej. Pomôžeme Ukrajine vybudovať silnú a schopnú obranu na zemi, vo vzduchu a na mori … Bude silou stability v regióne a bude odrádzať akékoľvek a všetky hrozby,“ skonštatoval Biden a zároveň prisľúbil, že bude Ukrajine pomáhať „tak dlho, ako to bude potrebné“.

Potrebný výsledok samitu

Prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu označil výsledok samitu NATO za „veľmi potrebný“ a „významný úspech pre Ukrajinu“. Lídrom NATO sa poďakoval za ich „praktickú a bezprecedentnú podporu“ a dodal, že ukrajinská delegácia sa vráti domov s bezpečnostnými zárukami.

„Na ceste do NATO sú bezpečnostné záruky pre Ukrajinu, dôležitý balík bezpečnostných záruk. Svoju činnosť koordinujeme s krajinami G7. Rámec bezpečnostných záruk, ktorý sa bude ďalej rozširovať prostredníctvom dohôd s našimi kľúčovými partnermi – bilaterálnymi a multilaterálnymi dohodami,” priblížil a dodal, že „ukrajinská delegácia nesie domov významné víťazstvo pre Ukrajinu, pre našu krajinu, pre našich ľudí, pre naše deti. Otvára nám absolútne nové bezpečnostné možnosti“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Americký prezident, Japonský premiér, rusko-ukrajinský konflikt, Samit NATO, samit vo Vilniuse, Štáty G7, Summit G7, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Členovia krajín G7 zverejnili spoločné vyhlásenie, Biden prisľúbil pomoc Ukrajine aj do budúcna © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií