fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dve tretiny Slovákov chcú ísť v októbri voliť, ukázal prieskum

Reálna účasť na voľbách však bude pravdepodobne nižšia.

Máte tip? napíšte nám mailom

2.9.2022 (Webnoviny.sk) – Komunálnych volieb na primátorov a starostov a regionálnych volieb do vyšších územných celkov (VÚC) by sa zúčastnilo takmer 67 % Slovákov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre diskusnú reláciu TV JOJ Analýzy Na hrane.

Reálna účasť môže byť vyššia

Ďalších 19 % opýtaných deklarovalo, že sa asi komunálnych volieb zúčastnia. Naopak, skoro 3 % opýtaných sa volieb asi neplánuje zúčastniť a takmer 7 % opýtaných odpovedalo, že sa určite nezúčastnia.

Zvyšných zhruba 5 % respondentov uviedlo, že ešte nevie, či sa zúčastnia alebo nie. Reálna účasť na voľbách však bude podľa prieskumnej agentúry AKO pravdepodobne nižšia.

Kto sa plánuje zúčastniť volieb?

Účasť nadpriemerne deklarovali najmä muži, najmladšia veková skupina do 33 rokov a opýtaní vo veku 50 až 65 rokov, vysokoškolskí vzdelaní, obyvatelia Banskobystrického, Košického a Trnavského kraja a voliči strán SNS, KDH, Progresívneho Slovensko, Hlas-SD, Sme rodina, Smer-SD a SaS.

Agentúra AKO vykonala od 15. do 18. augusta pre televíziu JOJ celoslovenský sociologický prieskum, ako sa plánujú voliči zúčastniť komunálnych volieb a tiež volieb do VÚC. Prieskum bol vypracovaný podľa medzinárodných štandardov kvality WAPOR, ESOMAR a štandardov Slovenskej Asociácie Výskumných Agentúr (SAVA), ktorých je agentúra AKO členom.

Prečítajte si tiež:
Parlament nebol ani po tretíkrát uznášaniaschopný, Zemanová preto neuspela s jej procedurálnym návrhom

Voľby do orgánov samosprávy obcí a do orgánov samosprávnych krajov sa uskutočnia v sobotu 29. októbra.

Viac k témam: Komunálne voľby 2022 na Slovensku, Prieskum, Voľby do samosprávnych krajov
Zdroj: Webnoviny.sk – Dve tretiny Slovákov chcú ísť v októbri voliť, ukázal prieskum © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií