fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nobelova cena za literatúru ide francúzskej spisovateľke Annie Ernaux. Dosiahla niečo obdivuhodné a trvalé (video)

Kariéra Ernaux je charakteristická memoárovými dielami.

Máte tip? napíšte nám mailom

6.10.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 6. októbra 2022, 14:05

Nobelovu cenu za literatúru získala francúzska spisovateľka Annie Ernaux. Osemdesiatdvaročnú rodáčku z Yvetot ocenili „za odvahu a klinickú prenikavosť, s ktorými odhaľuje korene, odcudzenia a kolektívne obmedzenia osobnej pamäti“. V Štokholme to vo štvrtok oznámil stály tajomník Švédskej akadémie Mats Malm.

Kariéra Ernaux je charakteristická memoárovými dielami. Jej viac ako 20 kníh, väčšina z nich veľmi krátkych, zaznamenáva udalosti z jej života a ľudí z jej okolia a predstavuje nekompromisné portréty sexuálnych stretnutí, potratov, chorôb či smrti jej rodičov. Debutovala románom Les armoires vides (1974), preslávila ju však až jej štvrtá kniha Miesto medzi ľuďmi (1983).

Najviac je kritikmi ocenené jej dielo Roky (2008), v ktorom opisuje seba a francúzsku spoločnosť od konca druhej svetovej vojny po súčasnosť, pričom si vyslúžilo viacero ocenení, napríklad i nomináciu na International Booker Prize.

Predseda Nobelovej komisie pre literatúru Anders Olsson sa o práci Ernaux vyjadril, že bola často „nekompromisná a napísaná jednoduchým jazykom, očistená“. „Dosiahla niečo obdivuhodné a trvalé,“ povedal novinárom v Štokholme.

Prečítajte si tiež:
Vydávanie víz pre ruských občanov bude prísnejšie, dohodli sa členské štáty Únie, úplný zákaz neprešiel

Viac k témam: Nobelova cena za literatúru
Zdroj: Webnoviny.sk – Nobelova cena za literatúru ide francúzskej spisovateľke Annie Ernaux. Dosiahla niečo obdivuhodné a trvalé (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií