fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pozorujeme postupné zmierňovanie problémov v dodávateľských reťazcoch, tvrdí Inštiút finančnej politiky

To by malo podľa nich prispieť k zníženiu inflačných tlakov.

Máte tip? napíšte nám mailom

6.10.2022 (Webnoviny.sk) – Ústup pandémie v Ázii sa premieta do uvoľňovania úzkych hrdiel v dodávateľských reťazcoch. To spôsobuje podľa analytikov Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri rezorte financií pokles svetových cien lodnej prepravy. Tento pokles by sa mal podľa nich časom prejaviť aj v cenách tovarov a prispieť k zníženiu inflačných tlakov.

Chýbajúci dopyt

Postupné zmierňovanie problémov v dodávateľských reťazcoch pozorujú aj v Európskom priemysle. Hodnotenie objemu dokončenej výroby podľa analytikov naznačuje, že eurozónu postupne prestávajú trápiť chýbajúce komponenty. Vzhľadom na vývoj nálad v najväčších európskych ekonomikách môže byť v nasledujúcom období väčším problémom chýbajúci dopyt. „Aj údaje z prieskumu nákupných manažérov v Eurozóne už signalizujú recesiu,“ uvádza IFP.

Šetrenie energii

Ceny elektriny a plynu v reakcii na pripravované európske opatrenia stabilne klesajú. Slovensku sa naďalej podľa analytikov darí šetriť so spotrebou elektriny. Tá sa v uplynulom týždni využívala o 12 % menej ako v predkrízových rokoch.

Nominálne maloobchodné tržby podľa eKasy pokračujú v medziročnom raste. Počas septembra boli vyššie o 10,8 %. „Vysoké medziročné rasty pozorujeme aj v reštauráciách a ubytovaní, ale porovnania v týchto sektoroch už môžu byť čiastočne skreslené, kvôli minuloročnému jesennému nástupu pandémie,“ informuje IFP.

Prečítajte si tiež:
Úrady v júni vyplatili najvyššiu sumu sociálnej pomoci od januára 2004. Čo je za týmto nárastom?

Viac k témam: Dodávatelia, lodná preprava
Zdroj: Webnoviny.sk – Pozorujeme postupné zmierňovanie problémov v dodávateľských reťazcoch, tvrdí Inštiút finančnej politiky © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií