fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Europarlament prijal uznesenie slovenskej poslankyne Lexmann o zatknutí hongkonského kardinála

Miriam Lexmann sa vlani v marci ocitla na sankčnom zozname Číny pre jej ľudskoprávne aktivity.

Máte tip? napíšte nám mailom

9.7.2022 (Webnoviny.sk) – Európsky parlament vo štvrtok prijal uznesenie o nedávnom zatknutí kardinála Josepha Zena v Hongkongu. Iniciátorkou a autorkou spomenutého dokumentu je slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann.

V uznesení europoslanci vyzývajú členské krajiny, aby boli nápomocné prenasledovaným prodemokratickým aktivistom a všemožne podporili kardinála Zena a všetkých prenasledovaných, súdených a väznených náboženských lídrov.

Európski poslanci tiež apelujú na všetky demokratické krajiny a OSN, aby spoločne zvýšili diplomatické úsilie na prepustenie zadržaných, ukončenie prenasledovania a porušovania ľudských práv.

Boj za slobodu

Kardinál Joseph Zen je symbolom hongkonského boja za slobodu a demokraciu. Tieto hodnoty začala v posledných rokoch neraz až brutálne porušovať Čínska komunistická strana, ktorá prestala rešpektovať medzinárodné dohovory chrániace politickú autonómiou Hongkongu,“ uviedla Lexmann v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala kancelária europoslankyne.

Aktuálne uznesenie Európskeho parlamentu, ktorého som autorkou, znovu dôrazne apeluje na stiahnutie všetkých obvinení voči kardinálovi Zenovi a jeho spolupracovníkom a vyzýva EÚ, aby prijala sankcie voči tým, ktorí sú zodpovední za pokračujúce porušovanie ľudských práv v tejto enkláve,“ dodala Lexmann.

Prečítajte si tiež:
Ukrajinské nebo naďalej kontroluje Kyjev, Rusi frustrovaní z neúspechu špeciálnej operácie používajú neriadené strely

Na sankčnom zozname

Rezolúcia tiež vyzýva Európsku úniu, aby prehodnotila dohodu medzi Európskym spoločenstvom a Hongkongom/Čínou o spolupráci v colných záležitostiach, ako aj štatút Hongkonského hospodárskeho a obchodného úradu v Bruseli a kreslo Hongkongu vo Svetovej obchodnej organizácii.

Nesmieme dovoliť, aby Čínska komunistická strana profitovala z Hongkongu ako slobodného mesta a zároveň ničila jeho autonómiu, slobodu, ochranu základných práv, vrátane slobody náboženského vyznania a pošliapavala tak ľudskú dôstojnosť,“ upozorňuje Miriam Lexmann.

Tá sa vlani v marci ocitla na sankčnom zozname Pekingu pre jej ľudskoprávne aktivity.

Viac k témam: Prenasledovanie, Uznesenie, Zatknutie
Zdroj: Webnoviny.sk – Europarlament prijal uznesenie slovenskej poslankyne Lexmann o zatknutí hongkonského kardinála © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií