fbpx
Niečo pre ozajstných filmových nadšencov: €urópske filmy za €uro 2018

Niečo pre ozajstných filmových nadšencov: €urópske filmy za €uro 2018

Tí z nás, ktorí milujú filmy a často a radi chodia do kina, vedia, že si musíme stále viac siahať hlbšie do vrecka. Kedysi sme si aj trojhodinovú drámu mohli pozrieť za 2 eurá. Teraz si návšteva kina pýta trošku viac. Iste, je to priamo úmerné technike a službám, no aj tak si väčšina mladých kino dopraje zriedkavo.

Bratislavské Kino Lumière však aj tento rok prichádza s projektom €urópske filmy za €uro. Kto by sa teda tešil na typickú Ameriku, bude možno sklamaný. Ide o projekt na podporu európskych diel.

Cez leto sa rozhodne máte na čo tešiť. Zdroj: facebook.com/ASFK – Asociácia Slovenských Filmových Klubov

Tento tradičný letný projekt sa začal v piatok 15. júna. Už po šiesty raz ponúkne divácky obľúbené snímky a diela ocenené na významných medzinárodných festivaloch, mnohé z nich vstúpili do distribúcie len v minulom roku. Projekt, ktorý organizujú Slovenský filmový ústav (SFÚ) a Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK), uvedie tridsať pozoruhodných snímok a potrvá do 31. augusta. V Kine Lumière sa bude premietať denne o 18.00 hod. za jedno euro.

Program na jún

Unikátnosť projektu spočíva v tom, že denne uvádza kvalitné európske filmy za výnimočne dobrú cenu. Júnová kolekcia je zostavená z desiatich titulov rôznych žánrov i tém. Svojich stálych priaznivcov má fantastická dráma Pena dní (2013) režiséra Michela Gondryho. Ide o príbeh čistej lásky Colina a Chloé (stvárňuje ju Audrey Tautou, ktorú môžeme poznať napríklad z filmu Amélia z Montmartru), ktorú zastihne záhadná choroba. Režisér snímku ozvláštnil svojím netradičným vizuálnym štýlom.

S dávkou absurdnosti je nakrútená kriminálna komédia Fízli (2016) v réžii hudobného producenta a multitalentovaného filmára Quentina Dupieuxa. Jeho tretí celovečerný film je fraškou o zdegenerovaných veľkomestských policajtoch, ktorí sú vo svete budúcnosti bez zločinu jedinými gaunermi a neplatia pre nich žiadne zákony. Z Francúzska pochádza aj Stéphanie Di Giusto, režisérka životopisnej drámy Tanečnica (2015), o hviezde európskych kabaretov éry belle époque Loïe Fuller. Vo filme približuje jej fatálny vzťah s vtedy mladou tanečnicou Isadorou Duncan, ktorý ju priviedol až k úplnému pádu.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Kaviareň v Bratislave zakázala zákazníčkam bozk na líce. Správanie podniku vyvolalo negatívne reakcie a chystá sa i zaujímavá udalosť

Severskú kinematografiu zastupujú v júni v projekte €urópske filmy za €uro štyri snímky. Muž menom Ove (2015) nakrútil Hannes Holm podľa knižného bestselleru Fredrika Backmanna. Je príbehom o večne mrzutom mužovi, ktorý terorizuje susedov a zvrat v jeho živote spôsobí až príchod mladej pakistanskej rodiny. Biografická dráma Olli Mäki (2016) režiséra  Juha Kuosmanena rozpráva nevšedný príbeh amatérskeho šampióna v boxe, ktorý sa bez okázalých gest preboxoval k najšťastnejšiemu okamihu svojho života. Film absolventa pražskej FAMU Grímura Hákonarsona Barani (2015) je zasa príbehom dvoch  bratov,

Google+ Linkedin

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.