fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Niečo pre ozajstných filmových nadšencov: €urópske filmy za €uro 2018

Máte tip? napíšte nám mailom

Tí z nás, ktorí milujú filmy a často a radi chodia do kina, vedia, že si musíme stále viac siahať hlbšie do vrecka. Kedysi sme si aj trojhodinovú drámu mohli pozrieť za 2 eurá. Teraz si návšteva kina pýta trošku viac. Iste, je to priamo úmerné technike a službám, no aj tak si väčšina mladých kino dopraje zriedkavo.

Bratislavské Kino Lumière však aj tento rok prichádza s projektom €urópske filmy za €uro. Kto by sa teda tešil na typickú Ameriku, bude možno sklamaný. Ide o projekt na podporu európskych diel.

Cez leto sa rozhodne máte na čo tešiť. Zdroj: facebook.com/ASFK – Asociácia Slovenských Filmových Klubov

Tento tradičný letný projekt sa začal v piatok 15. júna. Už po šiesty raz ponúkne divácky obľúbené snímky a diela ocenené na významných medzinárodných festivaloch, mnohé z nich vstúpili do distribúcie len v minulom roku. Projekt, ktorý organizujú Slovenský filmový ústav (SFÚ) a Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK), uvedie tridsať pozoruhodných snímok a potrvá do 31. augusta. V Kine Lumière sa bude premietať denne o 18.00 hod. za jedno euro.

Program na jún

Unikátnosť projektu spočíva v tom, že denne uvádza kvalitné európske filmy za výnimočne dobrú cenu. Júnová kolekcia je zostavená z desiatich titulov rôznych žánrov i tém. Svojich stálych priaznivcov má fantastická dráma Pena dní (2013) režiséra Michela Gondryho. Ide o príbeh čistej lásky Colina a Chloé (stvárňuje ju Audrey Tautou, ktorú môžeme poznať napríklad z filmu Amélia z Montmartru), ktorú zastihne záhadná choroba. Režisér snímku ozvláštnil svojím netradičným vizuálnym štýlom.

Prečítajte si tiež:
Inšpiratívne filmy, ktoré vám pozmenia pohľad na svet

S dávkou absurdnosti je nakrútená kriminálna komédia Fízli (2016) v réžii hudobného producenta a multitalentovaného filmára Quentina Dupieuxa. Jeho tretí celovečerný film je fraškou o zdegenerovaných veľkomestských policajtoch, ktorí sú vo svete budúcnosti bez zločinu jedinými gaunermi a neplatia pre nich žiadne zákony. Z Francúzska pochádza aj Stéphanie Di Giusto, režisérka životopisnej drámy Tanečnica (2015), o hviezde európskych kabaretov éry belle époque Loïe Fuller. Vo filme približuje jej fatálny vzťah s vtedy mladou tanečnicou Isadorou Duncan, ktorý ju priviedol až k úplnému pádu.

Severskú kinematografiu zastupujú v júni v projekte €urópske filmy za €uro štyri snímky. Muž menom Ove (2015) nakrútil Hannes Holm podľa knižného bestselleru Fredrika Backmanna. Je príbehom o večne mrzutom mužovi, ktorý terorizuje susedov a zvrat v jeho živote spôsobí až príchod mladej pakistanskej rodiny. Biografická dráma Olli Mäki (2016) režiséra  Juha Kuosmanena rozpráva nevšedný príbeh amatérskeho šampióna v boxe, ktorý sa bez okázalých gest preboxoval k najšťastnejšiemu okamihu svojho života. Film absolventa pražskej FAMU Grímura Hákonarsona Barani (2015) je zasa príbehom dvoch  bratov, ktorí štyridsať rokov neprehovorili ani slovo a jediné, čo ich spája, je láska k ovciam. V projekte nechýba ani oceňovaná psychologická dráma Hon (2012) dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga. Je o tom, kam až môže zájsť hystéria vyvolaná nevinnou lžou.

Od našich severných susedov sa premietnu dva filmy. Originálny poetický príbeh hľadania vlastnej identity Ida (2013) Pawla Pawlikowského je modernou poctou kinematografii 60. rokov minulého storočia. Príbeh osemnásťročnej novicky získal Oscara za Najlepší cudzojazyčný film, Cenu BAFTA, päť  Európskych filmových cien a mnohé ďalšie ocenenia. Životopisný film Posledná rodina (2016) je celovečerným debutom režiséra Jana P. Matuszyńského. Zasvätený je životu a dielu maliara Zdzisława Beksińského, ktorému neustály boj s vnútornými démonmi znemožňuje normálne žiť. Navzdory tomu sa stal priekopníkom západnej popkultúry v Poľsku. V júni sa tiež premietne celovečerný dokument o austrálskom charizmatickom hudobníkovi a spevákovi Nick Cave: 20 000 dní na Zemi (2014), ktorý nakrútili Iain Forsyth a Jane Pollard. Film nie je tradičnou biografickou retrospektívou, ale záznamom života hudobníka, ktorý sa neustále necháva unášať Múzou.

Prečítajte si tiež:
Na svete je prvý oficiálny trailer k filmu 50 odtieňov slobody. Sledujte, na čo všetko sa môžete tešiť už vo februári

Počas leta sa v projekte €urópske filmy za €uro premietnu aj ďalšie tituly. Kraľujú im Samotári (2000) Davida Ondříčka, najnavštevovanejší film Asociácie slovenských filmových klubov za dvadsaťpäť rokov jej existencie, ďalej celovečerný dokument Amy (2015) Asifa Kapadiu o divokom živote hudobnej ikony Amy Winehouse, Mladosť (2015) v súčasnosti najznámejšieho talianskeho režiséra Paola Sorrentina, Hanba (2011) Steva McQueena s Michaelom Fassbenderom v hlavnej úlohe samoľúbeho a úspešného muža, Mami! (2014) mladého talentovaného kanadského režiséra Xaviera Dolana, animovaná snímka  Pieseň mora (2014) z bájnej krajiny starých Keltov od Tomma Moora, dva filmy cestovateľa Dana Přibáňa Trabantom až na koniec sveta (2014) a Trabantom do posledného dychu (2016) a mnohé ďalšie snímky, ktoré oslovia publikum naprieč generáciami i záujmami.

Zdroj: kino-lumiere.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií