Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Macron vzal Si Ťin-pchinga do Pyrenejí, kde ako dieťa trávil čas u babičky (foto)

Si Ťin-pching odletel z Francúzska v utorok večer, pred odchodom mu pripravili vojenské fanfáry.

8.5.2024 (SITA.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron si dal záležať na privítaní čínskeho náprotivka Si Ťin-pchinga počas jeho návštevy Francúzska. Po oficiálnych povinnostiach v Paríži, ktorým dominovali rozhovory o posilnení obchodu s Čínou a podpore Ukrajiny, Macron v utorok hostil čínskeho vodcu v odľahlom priesmyku Tourmalet v Pyrenejach neďaleko španielskych hraníc, kde francúzsky prezident ako dieťa chodieval na prázdniny k starej mame.

V podaní Macrona to bolo recipročné gesto po tom, ako ho Si Ťin-pching minulý rok vzal do sídla guvernéra provincie Kuang-tung, kde kedysi žil otec čínskeho prezidenta. Obaja prezidenti spolu s manželkami navštívili horskú reštauráciu a pred obedom si pod dáždnikmi pozreli vystúpenie ľudového tanečného súboru.

Bolo možné vidieť, ako Macron a Si Ťin-pching ochutnávajú šunku, čučoriedkový koláč a ďalšie miestne špeciality. Macron daroval čínskemu prezidentovi žltý dres pre víťaza slávnych cyklistických pretekov Tour de France, ktorých ikonickým miestom je práve spomenutý priesmyk Tourmalet, tiež vlnenú deku vyrobenú v Pyrenejach a fľašu Armagnacu.

Si Ťin-pching odletel z Francúzska v utorok večer, pred odchodom mu pripravili vojenské fanfáry. Elyzejský palác po návšteve uviedol, že víta dialóg medzi Macronom a Si Ťin-pchingom, ktorý bol „priateľský a veľmi úprimný“. Podľa televíznej stanice BFMTV Macron s čínskym prezidentom otvoril otázku ľudských práv vrátane „niekoľkých individuálnych prípadov“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Si Ťin-pching na návšteve u Emmanuela Macrona vo Francúzsku (fotografie)

Viac k témam: Čínsky prezident, Francúzsky prezident, Tour de France 2023, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Macron vzal Si Ťin-pchinga do Pyrenejí, kde ako dieťa trávil čas u babičky (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií