Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aj vďaka našej účasti v Únii a NATO, je podľa Šimečku vojna len spomienkou 

Šimečka tvrdí, že práve spomienka na hrdinov, ktorí bojovali proti fašizmu, nám môže ukázať, aké je potrebné pomáhať Ukrajine.

8.5.2024 (SITA.sk) – Mier nie je samozrejmosťou. Odkázal verejnosti podpredseda parlamentu a predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka pri príležitosti 79. výročia ukončenia druhej svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom.

To si pripomenul pri Hrobe neznámeho vojaka v Bratislave. Hrôzy vojny sú pre nás podľa neho len vzdialenou spomienkou aj na základe toho, že Slovensko je pevnou súčasťou západu, Európskej únie a NATO.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Dnes vzdávame úctu obetiam tej najstrašnejšej vojny a tragédie 20. storočia a zároveň hrdinom, ktorí bojovali proti fašizmu. Je dôležité si to každý rok pripomínať. A mať sa na pozore, keď mier v Európe niekto ohrozuje. Dnes je to Vladimír Putin so svojou agresívnou politikou a vojnou na Ukrajine,“ uviedol. Šimečka tvrdí, že práve spomienka na hrdinov, ktorí bojovali proti fašizmu, nám môže ukázať, aké je potrebné pomáhať Ukrajine.

„Nebráni len svoje územie a životy ľudí, ale aj zjednotenú, slobodnú a mierovú Európu, do ktorej patríme aj my,“ uzavrel.

Európa si dnes pripomína 79. výročie ukončenia druhej svetovej vojny. V hlavnom veliteľstve sovietskych vojsk v nemeckom Karlshorste, predmestí Berlína, podpísali 8. mája 1945 dokument o bezpodmienečnej kapitulácii hitlerovského Nemecka. Druhá svetová vojna sa tak v Európe oficiálne skončila.

Keďže v čase, keď dokument vstúpil do platnosti, bol v Moskve pre časový posun už nasledujúci deň, v Rusku a niektorých postsovietskych štátoch si koniec bojov na európskom kontinente pripomínajú 9. mája. Bezpodmienečnú kapituláciu pritom nemecká branná moc podpísala už 7. mája 1945 vo francúzskom Remeši. Sovietsky zväz však následne tvrdil, že jeho zástupca na akte nemal potrebné právomoci, preto trval na opakovaní celej veci.

Viac k témam: Deň víťazstva nad fašizmom, Druhá svetová vojna, Podpredseda parlamentu, Predseda hnutia Progresívne Slovensko, Ruský vodca, vojna na Ukrajine, Výročie
Zdroj: SITA.sk – Aj vďaka našej účasti v Únii a NATO, je podľa Šimečku vojna len spomienkou  © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií