Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hasiči od pondelka likvidujú lesný požiar v Slovenskom raji, ktorý pravdepodobne zapríčinil blesk

Na mieste sú piati hasiči, oheň ešte tlie.

26.7.2022 (Webnoviny.sk) – Hasiči aj v utorok ráno zasahujú na mieste požiaru, ktorý v pondelok vypukol na území Slovenského raja v ťažko prístupnom teréne.

Potvrdil to pre agentúru SITA operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach. Podľa jeho slov sú na mieste piati hasiči so štyrmi kusmi techniky. Oheň tam ešte stále tlie.

Požiar je pod kontrolou

Požiar nahlásili viacerí ľudia v poludňajších hodinách neďaleko Podleska, východne od kóty Krompľa, viditeľný bol už od Letanoviec, aj z diaľnice D1.

Na mieste zasahovali od začiatku profesionálni hasiči aj dobrovoľní hasiči z Hrabušíc. „Horel borovicovo-smrekovcový les, kde sa požiar šíril hlavne koreňmi, hrabankou a padajúcimi horiacimi stromami. Vďaka včasnej lokalizácii a razantnému postupu všetkých zložiek, ktoré sa na hasení zúčastnili, bol požiar lokalizovaný na ploche približne 60 x 60 metrov. A vďaka obkopaniu a neskoršiemu haseniu vodou, ktorá sa kvôli nedostupnosti prečerpávala do menšieho vozidla s kapacitou 2 500 litrov bol po pár hodinách hasenia požiar už pod kontrolou,“ informovala Správa Národného parku Slovenský raj.

Do lesa udrel blesk

Podľa nej je najpravdepodobnejšou príčinou tohto požiaru blesk, keďže približne v strede požiaroviska sa nachádzal stojaci strom čerstvo poškodený od blesku.

Správa národného parku pripomenula, že neďaleko tohto územia bol v roku 2000 zatiaľ najničivejší požiar v Slovenskom raji. Zhorelo vtedy 64 hektárov lesa a pri jeho hasení zahynuli šiesti ľudia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Blesk, Lesné požiare, Národný park Slovenský raj
Zdroj: Webnoviny.sk – Hasiči od pondelka likvidujú lesný požiar v Slovenskom raji, ktorý pravdepodobne zapríčinil blesk © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií