fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Historicky prvýkrát vyberali predsedov nových správnych súdov, otázne sú ešte Košice

Spory medzi občanmi a štátom budú riešiť nové tri správne súdy v Banskej Bystrici, Košiciach a Bratislave.

Máte tip? napíšte nám mailom

30.7.2022 (Webnoviny.sk) – Výberová komisia tento týždeň vypočúvala uchádzačov o post predsedov troch nových správnych súdov. V Bratislave navrhla ministerke vymenovať za predsedníčku správneho súdu Evu Behranovú, v Banskej Bystrici by sa mohol predsedom stať Peter Molčan.

Pre správny súd v Košiciach vypíše ministerstvo v najbližších dňoch nové výberové konanie. Informovalo o tom ministerstvo spravodlivosti na sociálnej sieti.

Obnova dôvery v spravodlivosť

Vznik nových správnych súdov je výsledkom reformy súdnej mapy. Spory medzi občanmi a štátom budú riešiť nové tri správne súdy – v Banskej Bystrici, Košiciach a Bratislave. Preskúmavať budú dôležité rozhodnutia úradov, inštitúcií, ktoré sa týkajú napríklad dôchodkov, sociálnych dávok, či daňových vecí a chrániť tak ľudí pred prípadnou svojvôľou štátnych orgánov.

„Vybudovanie správneho súdnictva, ktoré rieši spory medzi občanom a štátom, je tou najlepšou cestou, aby ľudia znovu získali dôveru v spravodlivosť,” uviedlo ministerstvo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Najvyšší správny súd SR

Najvyšší správny súd Slovenskej republiky bol zriadený v rámci reformy justície ako vrcholný orgán vo veciach správneho súdnictva. Preskúmavaním rozhodnutí správnych súdov v konaniach o kasačných sťažnostiach zabezpečuje zákonnosť rozhodovania správnych súdov pri poskytovaní ochrany subjektívnym právam a právom chráneným záujmom fyzických a právnických osôb pred nezákonným výkonom verejnej moci orgánmi verejnej správy.

Prečítajte si tiež:
Ubytovacia plocha pre obvineného sa zvýši na najmenej štyri metre štvorcové, rozšíri sa aj okruh vecí osobnej potreby

Nezastupiteľnú funkciu v demokratickej spoločnosti plní Najvyšší správny súd Slovenskej republiky aj tým, že je garantom zákonného priebehu volieb.

Najvyššiemu správnemu súdu Slovenskej republiky bola tiež zverená kompetencia rozhodovať o disciplinárnej zodpovednosti sudcov, prokurátorov a iných zákonom určených osôb.

Viac k témam: Reforma súdnictva, Súdna mapa
Zdroj: Webnoviny.sk – Historicky prvýkrát vyberali predsedov nových správnych súdov, otázne sú ešte Košice © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií