fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Je nevyhnutné vyvodiť zodpovednosť za vojnové zločiny na Ukrajine, zdôrazňuje Kolíková

Prítomní ministri podporili deklaráciu o koordinačnom mechanizme

Máte tip? napíšte nám mailom

14.7.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (klub SaS) sa domnieva, že je nevyhnutné vyvodiť zodpovednosť za vojnové zločiny na Ukrajine.

Na ministerskej konferencii, ktorú organizovala holandská vláda, Európska komisia a Medzinárodný trestný súd, sa ministerka spolu so zahraničnými kolegami venovala súčasnému dianiu na Ukrajine.

Jej cieľom bolo zvýšiť koordináciu za účelom posilnenia vyvodenia zodpovednosti za medzinárodné zločiny spáchané na Ukrajine.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Účastníkom konferencie sa v záverečnom slove prihovoril ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informoval o tom hovorca ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) Peter Bubla.

Zabezpečenie spravodlivosti

Prítomní ministri ako aj ďalší zástupcovia štátov, ktorých bolo spolu 45, podporili na konferencii deklaráciu, ktorá obsahuje politickú dohodu o koordinačnom mechanizme a nadväzujúcich krokoch vedúcich k zabezpečeniu spravodlivosti.

Keďže sme susednou krajinou, útok na Ukrajinu nás výrazne zasiahol a aktívne sa zapájame do humanitárnych aktivít a poskytujeme pomoc tým, ktorí hľadajú útočisko,“ uviedla Kolíková.

Už v marci 2022 bolo Slovensko jedným z 39 štátov, ktoré situáciu na Ukrajine postúpili Medzinárodnému trestnému súdu, vďaka čomu mohol prokurátor okamžite pristúpiť k otvoreniu vyšetrovania. Úrad prokurátora Medzinárodného trestného súdu v súčasnosti zhromažďuje dôkazy o zločinoch spáchaných na území Ukrajiny.

Prečítajte si tiež:
Sulík tvrdí, že nemožno hovoriť o záujmoch našej krajiny, ak Heger uprednostní menšinovú vládu pred odchodom Matoviča

Medzinárodný trestný súd

Medzinárodný trestný súd sa v zásade zameriava na vysokých politických a vojenských predstaviteľov. Rovnako aj slovenská prokuratúra začala vnútroštátne vyšetrovanie páchateľov trestných činov, ktoré podľa slovenského trestného zákona zodpovedajú vojnovým zločinom a zločinom proti ľudskosti.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Okrem toho, Slovensko v apríli vyslalo na Ukrajinu skupinu forenzných expertov a vyšetrovateľov.

V máji sa Slovensko stalo členom Spoločného vyšetrovacieho tímu pre vyšetrovanie vojnových zločinov na území Ukrajiny. Ide o jeden z najvýznamnejších spoločných vyšetrovacích tímov, súčasťou ktorých je Slovenská republika

Vyšetrovanie hrôz vojny

V súčasnosti prebiehajú na Slovensku v rámci činnosti spoločného vyšetrovacieho tímu všetky vyšetrovacie úkony ako vypátranie a výsluch svedkov, poškodených, zabezpečenie obrazových, zvukových a zvukovo-obrazových záznamov.

Oceňujeme bezprecedentnú a rýchlu reakciu medzinárodného spoločenstva na hrôzy vojny, ktorá sa odráža v množstve prebiehajúcich vyšetrovaní a ďalších medzinárodných a národných iniciatív na podporu Ukrajiny. Slovensko je pripravené zapojiť sa do ďalších diskusií o tom, ako tieto snahy lepšie koordinovať,“ dodala Kolíková.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia, Vojna
Zdroj: Webnoviny.sk – Je nevyhnutné vyvodiť zodpovednosť za vojnové zločiny na Ukrajine, zdôrazňuje Kolíková © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Opitý taxikár spôsobil v Poprade hromadnú nehodu a zničil niekoľko áut, v nemocnici podľahol zraneniam
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií