fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Maďarsko môže prísť o eurofondy, dôvodom je porušenie princípov právneho štátu

Finančné prostriedky, ktoré odporúčajú pozastaviť, sú v odhadovanej sume 7,5 miliardy eur.

Máte tip? napíšte nám mailom

18.9.2022 (Webnoviny.sk) – Európska komisia (EK) v nedeľu odporučila pozastaviť poskytovanie finančných prostriedkov Maďarsku pre porušenie princípov právneho štátu a možného zlého hospodárenia s eurofondmi.

Eurokomisár zodpovedný za rozpočet Európskej únie (EÚ) Johannes Hahn uviedol, že napriek opatreniam, ktoré Maďarsko navrhlo na riešenie nedostatkov, EK odporúča pozastavenie prostriedkov „v odhadovanej výške 7,5 miliardy eur“. Maďarsko má podľa neho čas na riešenie obáv do 19. novembra.

Peniaze by pochádzali z „kohéznych fondov“ poskytnutých Maďarsku. Tieto fondy, jedna z najväčších častí rozpočtu bloku, pomáhajú krajinám dostať ich ekonomiky a infraštruktúru na úroveň noriem EÚ.

Akékoľvek pozastavenie poskytovania finančných prostriedkov musia schváliť členské štáty EÚ. Krok si vyžaduje takzvanú kvalifikovanú väčšinu, a teda 55 percent z 27 členských štátov, ktoré predstavujú aspoň 65 percent celkovej populácie EÚ.

Európska komisia už takmer desať rokov obviňuje maďarského premiéra Viktora Orbána z rozkladu demokratických inštitúcií, ovládnutia médií a porušovania práv menšín. Orbán, ktorý je vo funkcii od roku 2010, obvinenia odmieta.

Fotogaléria: Viktor Orbán

Viac k témam: Eurofondy, Finančné prostriedky
Zdroj: Webnoviny.sk – Maďarsko môže prísť o eurofondy, dôvodom je porušenie princípov právneho štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Pohľadávky Sociálnej poisťovne vzrástli na takmer miliardu eur, poistné neuhradilo niekoľko zariadení
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií