fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Majitelia fitnescentier neuspeli so sťažnosťou ani pred Európskym súdom pre ľudské práva

Sťažovatelia podľa ESĽP zámerne zamlčali informácie a ich sťažnosti majú preto zneužívajúci charakter.

Máte tip? napíšte nám mailom

26.8.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenská republika uspela pred Európskym súdom pre ľudské práva (ESĽP) v konaní o sťažnostiach majiteľov fitnescentier zavretých v rámci boja proti šíreniu vírusu Covid-19.

Prípad sa týkal piatich sťažností v súvislosti s dôsledkami série opatrení prijatých Úradom verejného zdravotníctva v rámci prevencie šírenia vírusu Covid-19. Fitnescentrá boli v dôsledku opatrení zatvorené od marca do júna 2020.

Sťažovatelia v sťažnostiach tvrdili, že im v dôsledku toho vznikla majetková škoda a prišli o ušlý zisk, ako aj o klientelu. Informoval o tom hovorca ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) Peter Bubla.

Porušenie práva

Sťažovatelia sa sťažovali na porušenie práva na pokojné užívanie majetku, zaručeného článkom 1 Protokolu č. 1 k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Vláda v konaní argumentovala, že sťažnosti predstavujú zneužitie práva na individuálnu sťažnosť, pretože sťažovatelia neinformovali ESĽP o tom, že podali ústavné sťažnosti, ktorými sa sťažovali na porušenie svojich práv na vnútroštátnej úrovni, ani o tom, že boli prijímateľmi štátnej finančnej pomoci v rámci podporných schém na zmiernenie finančných dopadov povinného uzavretia prevádzok alebo obmedzenia ich činností.

Prečítajte si tiež:
Koalícia balansuje na hrane rozpadu a politológ okomentoval aj šance Matoviča byť v budúcej vláde

Rozhodnutie ESĽP

Vo svojom rozhodnutí ESĽP uviedol, že sťažovatelia mu podali sťažnosti niekoľko mesiacov po tom, ako sa obrátili na ústavný súd a v sťažnostiach výslovne uviedli, že na vnútroštátnej úrovni nemohli dosiahnuť preskúmanie predmetných opatrení Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky súdmi ani ústavným súdom.

Neinformovali ho ani o výsledku konania na ústavnom súde. ESĽP v tejto súvislosti zároveň zdôraznil, že na povinnosť informovať ho o všetkých relevantných skutočnostiach boli sťažovatelia upozornení a boli zastúpení právnym zástupcom.

ESĽP poukázal na to, že právni zástupcovia sťažovateľov musia preukázať vysokú úroveň profesionálnej obozretnosti a zmysluplnej spolupráce s ESĽP tak, aby ho ušetrili od podávania nepodložených sťažností. V posudzovanom prípade sťažovatelia podľa ESĽP zámerne zamlčali významné informácie a ich sťažnosti majú preto zneužívajúci charakter. Na základe uvedeného ESĽP tieto sťažnosti vyhlásil za neprijateľné,” dodalo MS SR.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Majitelia fitnescentier neuspeli so sťažnosťou ani pred Európskym súdom pre ľudské práva © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií