fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mesto Bratislava ukončuje exteriérové úpravy na Michalskej veži

Práce na obnove by mali byť dokončené na prelome prvého a druhého kvartálu budúceho roka.

Máte tip? napíšte nám mailom

22.8.2022 (Webnoviny.sk) – Bratislava pokračuje v rekonštrukcii Michalskej veže, aktuálne ukončujú exteriérové úpravy. Ako uvádza primátor Bratislavy Matúš Vallo na sociálnej sieti, cieľom komplexnej obnovy historickej pamiatky je zachovať jej autenticitu. Ukončená by mala byť do konca tohto roka.

Zaujímavé expozície

Múzeum mesta Bratislavy tu pripravuje zaujímavé expozície, ktoré by mali byť Bratislavčanom prístupné koncom budúceho roka,“ dodal primátor.

V rámci obnovy Michalskej veže doposiaľ ukončili práce na dekoratívnych prvkoch, korunnej rímse oktogonálnej nadstavby, medenej krytine a drevených prvkoch helmice veže, ako aj ostenia okolo stien.

Momentálne pracujeme na finalizácii helmice, reštaurovaní sochy sv. Michala Archanjela, gotickej aj rokokovej plastike nad oboma portálmi a povrchov fasády,“ skonštatoval Vallo.

Komplexná rekonštrukcia od minulého roka

Nasledovať bude osadenie sochy sv. Michala Archanjela na vežu, osádzanie kovového zábradlia na vyhliadkovej terase, rokoková kartuša s pamätnou tabuľou nad južný portál, výmena okien za repliky barokových okien a obnova interiéru.

Komplexnú rekonštrukciu Michalskej veže realizuje mesto od júla minulého roka. Projekt s oficiálnym názvom Rekonštrukcia a obnova Národnej kultúrnej pamiatky (NKP) Bránová veža “Michalská brána” je spolufinancovaný z dotácie Ministerstva kultúry SR.

Prečítajte si tiež:
Verejný ochranca práv víta uzavretie kauzy policajnej razie v Moldave nad Bodvou

Celkový rozpočet na generálnu obnovu objektu, ktorý zahŕňa Michalskú vežu a Múzeum zbraní, predstavuje 1,6 mil. eur. Z dotácie ministerstva pôjde 598 500 eur, zvyšok je financovaný z rozpočtu Hlavného mesta SR Bratislavy.

Viac k témam: Michalská veža v Bratislave, Rekonštrukcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Mesto Bratislava ukončuje exteriérové úpravy na Michalskej veži © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií