MIMORIADNE: Na Slovensku je už 54 pozitívnych prípadov COVID-19, dnes pribudlo 10
Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v nedeľu dopoludnia potvrdil ďalších desať prípadov ochorenia COVID-19, celkovo je tak na Slovensku 54 prípadov.
„Dnes do 11tej hodiny nám pribudlo 10 nových pozitívnych prípadov, spolu tak máme na Slovensku 54 ľudí s pozitívnym výsledkom na koronavírus,“ uviedol predseda vlády SR poverený riadením ministerstva zdravotníctva Peter Pellegrini.
Dnes potvrdené prípady do 11.00 h boli riešené v:
Trenčíne,
Bratislave,
Trnave,
Banskej Bystrici
a v Martine.
Sumárny počet negatívnych výsledkov testov je aktuálne 1204. Očakáva, že počet nakazených sa do konca víkendu ešte zvýši.
Sobota
V sobotu pribudlo na Slovensku nových 12 prípadov nakazenia koronavírusom, celkový počet sa tak zvýšil na 44.
Bratislava – 4 muži, 3 ženy
okres Bytča – 1 muž
okres Svidník – 1 muž
okres Senec – 2 ženy
okres Nové Zámky – 1 muž
Piatkové (13.marca) pozitívne vzorky 11, z toho dve deti
- muž, vyšetrený vo Fakultnej nemocnici v Trnave, je v domácej izolácii,
- muž, vyšetrený vo Fakultnej nemocnici F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici, hospitalizovaný,
- muž, Bratislava, domáca izolácia,
- žena, Košice, domáca izolácia,
- chlapec, hospitalizovaný v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach,
- muž, Bratislava, domáca izolácia,
- žena, hospitalizovaná v UN Martin,
- muž, vyšetrený v UN Martin, domáca izolácia,
- chlapec, vyšetrený v UN Martin, domáca izolácia,
- žena, vyšetrená v UN Martin, domáca izolácia,
- muž, vyšetrený v UN Martin, domáca izolácia.
Sumárne výsledky za SR k 13.3: 32 pozitívnych a 974 negatívnych výsledkov laboratórnych vzoriek.
Ďalšie prípady
12.marca, 11 pozitívnych vzoriek ľudí s ochorením COVID-19 (koronavírus)
- žena, Bratislava, domáca izolácia, nakazená v priamom kontakte s pacientom s koronavírusom,
- žena, Hviezdoslavov, domáca izolácia, nakazená v priamom kontakte s pacientom s koronavírusom,
- muž, Vysoká pri Morave, domáca izolácia, nakazený v priamom kontakte s pacientom s koronavírusom,
- muž, Humenné, hospitalizovaný na KIGM UNB Kramáre, cestovateľská anamnéza Maldivy,
- žena, Veľké Uherce, hospitalizovaná vo FN TN, pôvod nakazenia je v štádiu epidemiologického vyšetrovania.
V rakúskom lyžiarskom stredisku sa koronavírusom nakazila Slovenka
Tirolsko predvčerom potvrdilo, že vírusom sa infikovala aj Slovenka pracujúca v obci Berwang, informovala rakúska verejnoprávna stanica. Žena navštívila lyžiarske stredisko Ischgl, kde sa nakazila začiatkom marca. Stredisko bude od soboty na dva týždne zatvorené, oznámil v stredu tirolský hajtman Günther Platter.
Nakazená štvorčlenná rodina v Rakúsku
„Matka bola pred časom na medzinárodnom kongrese v USA. V deň návratu vykazovala prvé príznaky a potom ju informovali, že sa na kongrese preukázateľne dostala do kontaktu s pacientom s chorobou COVID-19,” informovala Brigitte Novoselová z rakúskeho krízového štábu o prípade slovenskej rodiny. Celá rodina je v karanténe na chate. Matka rodiny bola nedávno na medzinárodnom kongrese v Spojených štátoch. Deň potom, čo sa vrátila, sa u nej prejavili počiatočné príznaky. Neskôr sa dozvedela, že na kongrese bola v kontakte s pacientom infikovaným koronavírusom. Všetci členovia rodiny – manžel a dve deti – vykazovali príznaky podobné chrípke aj s vysokou horúčkou.
Koronavírus potvrdili učiteľke v škôlke a vodičke MHD. Zatvárajú sa všetky škôlky
Na sociálnej sieti o tom informuje starosta Ružinova Martin Chren. Hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava Katarína Nosálová potvrdila zatvorenie alokovaného pracoviska materskej školy na Palkovičovej ulici.
Prípad v Martine
V Univerzitnej nemocnici na Klinike infektológie a cestovnej medicíny leží 34-ročná žena, ktorá sa podľa našich informácií vrátila z Prahy.
Prípad v Košiciach
V Košiciach potvrdili ďalší prípad nákazy koronavírusom na Slovensku. Podľa informácií tvnoviny.sk je pacientom 26-ročný zamestnanec U.S Steel v Košiciach. Leží v Univerzitnej nemocnici v Košiciach.
Hovorca spoločnosti U.S Steel Košice Ján Bača potvrdil, že dostal informáciu o pracovníkovi. Muž bol vo Francúzsku a hneď po návrate išiel do nemocnice, v práci tak po príchode domov nebol.
52-ročný muž zo Záhoria, jeho syn a manželka
Pozitívne výsledky na koronavírus oznámilo Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti. Slovensko tak hlási spolu tri pozitívne prípady a pozná aj pacienta „0“, teda prvého nosiča daného ochorenia. Je to syn, ktorý bol v polovici februára na výlete v talianskych Benátkach.
Ako sa lieči koronavírus
Koronavírus COVID-19 je vírusové ochorenie a zaraďujeme ho medzi kvapôčkovú infekciu. Na koronavírus neúčinkujú žiadne antibiotiká. Overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje. Liečba je symptomatická. U ľudí infikovaných novým koronavírusom sa zahajuje podporná liečba, ktorá zmierňuje príznaky infekcie.
K podpornej liečbe sa využívajú bežne dostupné lieky. Liečba je individuálna a vychádza z konkrétnych potrieb pacienta. Väčšina ľudí, ktorí sa nakazia, má mierny priebeh ochorenia a zotaví sa. U starších ľudí, osôb s oslabenou imunitou či pridruženými chronickými ochoreniami je väčšia pravdepodobnosť vážnejšieho priebehu ochorenia. Príznaky nákazy ako sú napríklad horúčka alebo zápal môžu skomplikovať aj tehotenstvo.
Ako dlho prežíva COVID- 19 na povrchoch
Neeltje van Doremalen, virologička z National Institute of Health (NIH) v USA, a jej kolegovia z Rocky Mountain Laboratories v Hamiltonu v Montane urobili niektoré z prvých testov. Testovali, ako dlho môže SARS-CoV-2 prežiť na rôznych povrchoch.
Ich štúdia, ktorá bola uverejnená v New England Journal of Medicine, ukazuje, že vírus mohol prežiť v kvapkách až tri hodiny po vykašlaní do vzduchu.
Jemné kvapôčky s veľkosťou 1 až 5 mikrometrov - približne 30-krát menšie ako šírka ľudských vlasov - môžu zostať vo vzduchu až niekoľko hodín.
To znamená, že vírus cirkulujúci v nefiltrovaných klimatizačných systémoch, môže prežiť až niekoľko hodín, najmä preto, že kvapôčky aerosólu majú tendenciu usadiť sa na povrchoch rýchlejšie, keďže sa vzduch pohybuje.
Štúdia zistila, že vírus SARS-CoV-2 prežíva dlhšie:
- na kartóne: až 24 hodín
- na plastových povrchoch a povrchoch z nehrdzavejúcej ocele: 2 až 3 dni
Zistenia naznačujú, že vírus môže dlho prežiť na kľučkách dverí, plastových alebo laminovaných pracovných doskách a iných tvrdých povrchoch.
Vedci zistili, že medené povrchy mali tendenciu vírus zabíjať asi za štyri hodiny.
Ako povrch dezinfikovať:
- 62 - 71 % alkohol
- 0,5 % peroxidom vodíka
- domácim bielidlom obsahujúcim 0,1 % chlórnanu sodného
Výskum ukázal, že koronavírus sa môže inaktivovať počas jednej minúty dezinfekciou povrchov 62 - 71 % alkoholom alebo 0,5 % peroxidom vodíka alebo domácim bielidlom obsahujúcim 0,1 % chlórnanu sodného.
Horúca voda
Vyššie teploty a vlhkosť majú tiež sklon k rýchlejšiemu odumieraniu koronavírusu, hoci výskum ukázal, že súvisiaci koronavírus, ktorý spôsobuje Sars, by mohol byť usmrtený pri teplotách nad 56 °C.
Aj keď neexistujú žiadne údaje o tom, koľko vírusových častíc je v jednej kvapke vykašľanej infikovanou osobou, výskum chrípkového vírusu naznačuje, že menšie kvapôčky môžu obsahovať mnoho desiatok tisíc kópií vírusu chrípky.
To sa však môže líšiť v závislosti od samotného vírusu. Kde sa v dýchacích cestách nachádza a v akom štádiu infekcie je daná osoba.
Koronavírus na odevoch
Na odevoch a iných povrchoch, ktoré sa ťažko dezinfikujú, nie je zatiaľ jasné, ako dlho môže vírus prežiť.
,,Absorpčné prírodné vlákna v kartóne však môže spôsobiť, že vírus vyschne rýchlejšie ako na plastoch a kovoch, " opisuje Vincent Munster. Vedúci oddelenia vírusovej ekológie v laboratóriách Rocky Mountain Laboratories a jeden z tých, ktorí viedli štúdiu NIH.
..Domnievame sa, že pórovitý materiál rýchlo vysychá a vírus môže byť prilepený k vláknam," hovorí.
Zmeny teploty a vlhkosti môžu tiež ovplyvniť, ako dlho môže prežiť. To môže vysvetľovať, prečo je menej stabilný v rozptýlených kvapkách vo vzduchu. „Momentálne prebiehajú nadväzujúce experimenty s cieľom podrobnejšie preskúmať vplyv teploty a vlhkosti.“
Schopnosť vírusu tak dlho vydržať iba zdôrazňuje význam hygieny rúk a čistenie povrchov, tvrdí Munster. „Je možné, že sa tento vírus bude šíriť rôznymi spôsobmi,“ uzatvára.