fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

MIMORIADNE: Na Slovensku je už 54 pozitívnych prípadov COVID-19, dnes pribudlo 10

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v nedeľu dopoludnia potvrdil ďalších desať prípadov ochorenia COVID-19, celkovo je tak na Slovensku 54 prípadov.

Máte tip? napíšte nám mailom

„Dnes do 11tej hodiny nám pribudlo 10 nových pozitívnych prípadov, spolu tak máme na Slovensku 54 ľudí s pozitívnym výsledkom na koronavírus,“ uviedol predseda vlády SR poverený riadením ministerstva zdravotníctva Peter Pellegrini.

Dnes potvrdené prípady do 11.00 h boli riešené v:

Trenčíne,

Bratislave,

Trnave,

Banskej Bystrici

a v Martine.

Sumárny počet negatívnych výsledkov testov je aktuálne 1204. Očakáva, že počet nakazených sa do konca víkendu ešte zvýši.

Sobota

V sobotu pribudlo na Slovensku nových 12 prípadov nakazenia koronavírusom, celkový počet sa tak zvýšil na 44.

Bratislava – 4 muži, 3 ženy

okres Bytča – 1 muž

okres Svidník – 1 muž

okres Senec – 2 ženy

okres Nové Zámky – 1 muž

 

Piatkové (13.marca) pozitívne vzorky 11, z toho dve deti 

  1. muž, vyšetrený vo Fakultnej nemocnici v Trnave, je v domácej izolácii,
  2. muž, vyšetrený vo Fakultnej nemocnici F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici, hospitalizovaný,
  3. muž, Bratislava, domáca izolácia,
  4. žena, Košice, domáca izolácia,
  5. chlapec, hospitalizovaný v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach,
  6. muž, Bratislava, domáca izolácia,
  7. žena, hospitalizovaná v UN Martin,
  8. muž, vyšetrený v UN Martin, domáca izolácia,
  9. chlapec, vyšetrený v UN Martin, domáca izolácia,
  10. žena, vyšetrená v UN Martin, domáca izolácia,
  11. muž, vyšetrený v UN Martin, domáca izolácia.

Sumárne výsledky za SR k 13.3: 32 pozitívnych a 974 negatívnych výsledkov laboratórnych vzoriek.

Ďalšie prípady

12.marca, 11 pozitívnych vzoriek ľudí s ochorením COVID-19 (koronavírus)

  • žena, Bratislava, domáca izolácia, nakazená v priamom kontakte s pacientom s koronavírusom,
  • žena, Hviezdoslavov, domáca izolácia, nakazená v priamom kontakte s pacientom s koronavírusom,
  • muž, Vysoká pri Morave, domáca izolácia, nakazený v priamom kontakte s pacientom s koronavírusom,
  • muž, Humenné, hospitalizovaný na KIGM UNB Kramáre, cestovateľská anamnéza Maldivy,
  • žena, Veľké Uherce, hospitalizovaná vo FN TN, pôvod nakazenia je v štádiu epidemiologického vyšetrovania.

V rakúskom lyžiarskom stredisku sa koronavírusom nakazila Slovenka

Tirolsko predvčerom potvrdilo, že vírusom sa infikovala aj Slovenka pracujúca v obci Berwang, informovala rakúska verejnoprávna stanica. Žena navštívila lyžiarske stredisko Ischgl, kde sa nakazila začiatkom marca. Stredisko bude od soboty na dva týždne zatvorené, oznámil v stredu tirolský hajtman Günther Platter.

Nakazená štvorčlenná rodina v Rakúsku

Matka bola pred časom na medzinárodnom kongrese v USA. V deň návratu vykazovala prvé príznaky a potom ju informovali, že sa na kongrese preukázateľne dostala do kontaktu s pacientom s chorobou COVID-19,” informovala Brigitte Novoselová z rakúskeho krízového štábu o prípade slovenskej rodiny. Celá rodina je v karanténe na chate. Matka rodiny bola nedávno na medzinárodnom kongrese v Spojených štátoch. Deň potom, čo sa vrátila, sa u nej prejavili počiatočné príznaky. Neskôr sa dozvedela, že na kongrese bola v kontakte s pacientom infikovaným koronavírusom. Všetci členovia rodiny – manžel a dve deti – vykazovali príznaky podobné chrípke aj s vysokou horúčkou.

Prečítajte si tiež:
Prečo trvá test na koronavírus COVID-19 tak dlho?

Koronavírus potvrdili učiteľke v škôlke a vodičke MHD. Zatvárajú sa všetky škôlky

Na sociálnej sieti o tom informuje starosta Ružinova Martin Chren. Hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava Katarína Nosálová potvrdila zatvorenie alokovaného pracoviska materskej školy na Palkovičovej ulici.

Prípad v Martine

V Univerzitnej nemocnici na Klinike infektológie a cestovnej medicíny leží 34-ročná žena, ktorá sa podľa našich informácií vrátila z Prahy.

Prípad v Košiciach

V Košiciach potvrdili ďalší prípad nákazy koronavírusom na Slovensku. Podľa informácií tvnoviny.sk je pacientom 26-ročný zamestnanec U.S Steel v Košiciach. Leží v Univerzitnej nemocnici v Košiciach.

Hovorca spoločnosti U.S Steel Košice Ján Bača potvrdil, že dostal informáciu o pracovníkovi. Muž bol vo Francúzsku a hneď po návrate išiel do nemocnice, v práci tak po príchode domov nebol.

52-ročný muž zo Záhoria, jeho syn a manželka

Pozitívne výsledky na koronavírus oznámilo Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti. Slovensko tak hlási spolu tri pozitívne prípady a pozná aj pacienta „0“, teda prvého nosiča daného ochorenia. Je to syn, ktorý bol v polovici februára na výlete v talianskych Benátkach.

 

Ako sa lieči koronavírus

Koronavírus COVID-19 je vírusové ochorenie a zaraďujeme ho medzi kvapôčkovú infekciu. Na koronavírus neúčinkujú žiadne antibiotiká. Overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje. Liečba je symptomatická. U ľudí infikovaných novým koronavírusom sa zahajuje podporná liečba, ktorá zmierňuje príznaky infekcie.

K podpornej liečbe sa využívajú bežne dostupné lieky. Liečba je individuálna a vychádza z konkrétnych potrieb pacienta. Väčšina ľudí, ktorí sa nakazia, má mierny priebeh ochorenia a zotaví sa. U starších ľudí, osôb s oslabenou imunitou či pridruženými chronickými ochoreniami je väčšia pravdepodobnosť vážnejšieho priebehu ochorenia. Príznaky nákazy ako sú napríklad horúčka alebo zápal môžu skomplikovať aj tehotenstvo.

Ako dlho prežíva COVID- 19 na povrchoch

Neeltje van Doremalen, virologička z National Institute of Health (NIH) v USA, a jej kolegovia z Rocky Mountain Laboratories v Hamiltonu v Montane urobili niektoré z prvých testov. Testovali,  ako dlho môže SARS-CoV-2 prežiť na rôznych povrchoch.

Ich štúdia, ktorá bola uverejnená v New England Journal of Medicine, ukazuje, že vírus mohol prežiť v kvapkách až tri hodiny po vykašlaní do vzduchu.

Prečítajte si tiež:
Čo sa deje v USA a Londýne? Prináša panika z koronavírusu totalitu?

Jemné kvapôčky s veľkosťou 1 až 5 mikrometrov - približne 30-krát menšie ako šírka ľudských vlasov - môžu zostať vo vzduchu až niekoľko hodín.

To znamená, že vírus cirkulujúci v nefiltrovaných klimatizačných systémoch, môže prežiť až niekoľko hodín, najmä preto, že kvapôčky aerosólu majú tendenciu usadiť sa na povrchoch rýchlejšie, keďže sa vzduch pohybuje.

Štúdia zistila, že vírus SARS-CoV-2 prežíva dlhšie:

  • na kartóne: až 24 hodín
  • na plastových povrchoch a povrchoch z nehrdzavejúcej ocele: 2 až 3 dni

Zistenia naznačujú, že vírus môže dlho prežiť na kľučkách dverí, plastových alebo laminovaných pracovných doskách a iných tvrdých povrchoch.

Vedci zistili, že medené povrchy mali tendenciu vírus zabíjať asi za štyri hodiny.

Ako povrch dezinfikovať:

  • 62 - 71 % alkohol
  • 0,5 % peroxidom vodíka
  • domácim bielidlom obsahujúcim 0,1 % chlórnanu sodného

Výskum ukázal, že koronavírus sa môže inaktivovať počas jednej minúty dezinfekciou povrchov 62 - 71 % alkoholom alebo 0,5 % peroxidom vodíka alebo domácim bielidlom obsahujúcim 0,1 % chlórnanu sodného.

Horúca voda

Vyššie teploty a vlhkosť majú tiež sklon k rýchlejšiemu odumieraniu koronavírusu, hoci výskum ukázal, že súvisiaci koronavírus, ktorý spôsobuje Sars, by mohol byť usmrtený pri teplotách nad 56 °C.

Aj keď neexistujú žiadne údaje o tom, koľko vírusových častíc je v jednej kvapke vykašľanej infikovanou osobou, výskum chrípkového vírusu naznačuje, že menšie kvapôčky môžu obsahovať mnoho desiatok tisíc kópií vírusu chrípky.

To sa však môže líšiť v závislosti od samotného vírusu. Kde sa v dýchacích cestách nachádza a v akom štádiu infekcie je daná osoba.

Koronavírus na odevoch

Na odevoch a iných povrchoch, ktoré sa ťažko dezinfikujú, nie je zatiaľ jasné, ako dlho môže vírus prežiť.

,,Absorpčné prírodné vlákna v kartóne však môže spôsobiť, že vírus vyschne rýchlejšie ako na plastoch a kovoch, " opisuje Vincent Munster. Vedúci oddelenia vírusovej ekológie v laboratóriách Rocky Mountain Laboratories a jeden z tých, ktorí viedli štúdiu NIH.

..Domnievame sa, že pórovitý materiál rýchlo vysychá a vírus môže byť prilepený k vláknam," hovorí.

Zmeny teploty a vlhkosti môžu tiež ovplyvniť, ako dlho môže prežiť. To môže vysvetľovať, prečo je menej stabilný v rozptýlených kvapkách vo vzduchu. „Momentálne prebiehajú nadväzujúce experimenty s cieľom podrobnejšie preskúmať vplyv teploty a vlhkosti.“

Schopnosť vírusu tak dlho vydržať iba zdôrazňuje význam hygieny rúk a čistenie povrchov, tvrdí Munster. „Je možné, že sa tento vírus bude šíriť rôznymi spôsobmi,“ uzatvára.

 

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj MZSR
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií