Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Minister Naď odhalil v Poltári mohylu československého letca Ladislava Žiláka

Mohyla padlého vojaka je výrazom vďačnosti mesta Poltár rodákovi, ktorý slúžil v kráľovskom letectve v rokoch 1942-1944 v mene slobodnej Európy.

18.9.2022 (Webnoviny.sk) – Minister obrany SR (MO SR) Jaroslav Naď sa v sobotu zúčastnil v Poltári na slávnostnom odhalení mohyly československému letcovi Ladislavovi Žilákovi, ktorý počas druhej svetovej vojny slúžil v britskom Kráľovskom letectve (Royal Air Force – RAF).

Súčasťou podujatia bola aj pietna spomienka a prelet vojenskej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Informuje o tom v tlačovej správe hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Odhalili mohylu

Minister odhalil mohylu spoločne s primátorkou mesta Poltár Martinou Brisudovou a synovcom Ladislava Žiláka.

Všetci hrdinovia a hrdinky bojujúci za život v slobodnej krajine bez okovov totality si zaslúžia okrem dôstojného miesta odpočinku aj zachovanie ich odkazu v pamäti národa. Je dôležité pripomínať si nielen ich chrabrosť a odvahu, ale aj to, aký ťažký je zápas za znovunadobudnutie stratenej slobody,“ uviedol minister Jaroslav Naď.

Podpora výstavby

MO SR podporilo vybudovanie tohto pamätníka sumou 10-tisíc eur z dotačného mechanizmu rezortu obrany. „Táto Mohyla padlého vojaka je výrazom vďačnosti mesta Poltár rodákovi, ktorý slúžil v kráľovskom letectve v rokoch 1942-1944,“ povedala pri tejto príležitosti primátorka Poltára Brisudová.

Ladislav Žilák sa narodil 30. augusta 1921 v Poltári. K RAF sa pripojil ako 21-ročný, kde ako palubný rádiotelegrafista slúžil v 311. československej bombardovacej peruti. Zúčastňoval sa bojov nad Anglickom, hlavne hĺbkových letov nad Nemeckom cez Lamanšský prieliv.

Posledný let Ladislava Žiláka sa uskutočnil 29. júna 1944, keď sa jeho bombardér krátko po vzlete zrútil v oblasti na juhozápade Anglicka. Pochovaný je na cintoríne Helston v anglickom Cornwale.

Viac k témam: Pamätník
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister Naď odhalil v Poltári mohylu československého letca Ladislava Žiláka © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií