fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Most SNP je v prevádzke už 50 rokov, výročie si v Bratislave pripomenú viacerými podujatiami

Program je naplánovaný na piatok a sobotu.

Máte tip? napíšte nám mailom

26.8.2022 (Webnoviny.sk) – V piatok 26. augusta uplynie 50 rokov od uvedenia Mosta SNP v Bratislave do prevádzky. V hlavnom meste bude toto výročie počas piatka a soboty pripomínať viacero podujatí.

Na sociálnej sieti o tom informuje hlavné mesto, ktoré pripravilo program v spolupráci s mestskými časťami Staré Mesto a Petržalka a ďalšími organizátormi. Časť programu sa uskutoční na staromestskej strane, najmä na Rudnayovom námestí, a časť na petržalskej strane, najmä v Sade J. Kráľa. Jeho súčasťou bude napríklad prechádzka útrobami mosta či jazdy na veteránoch.

V Dunaji nemá ani jeden pilier

Základný kameň Mosta SNP bol položený 6. decembra 1967. Dostavaný a spustený do prevádzky bol 26. augusta 1972. Šírka mosta je 21 metrov, celková dĺžka je 688,46 metra.

„Pylón mosta má základy v hĺbke 33 metrov, nadzemná výška je 90 metrov, sklon pylónu je 17 stupňov, reštaurácia UFO je vo výške 80 metrov,“ priblížilo Staré Mesto. Celkové náklady na stavbu mosta boli 369 239 000 korún. Most SNP je jediným bratislavským mostom, ktorý nemá žiadny pilier v prúde rieky Dunaj.

Prečítajte si tiež:
Zoroslav Kollár sa mal pred políciou priznať k uplácaniu exriaditeľa SIS Pčolinského

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Stavba storočia na Slovensku

V roku 2001 bol vyhlásený za stavbu storočia na Slovensku v kategórii mostné stavby. Od roku 2018 je Most SNP súčasťou zoznamu národných kultúrnych pamiatok.

„V moste sa nachádza vodovodné potrubie, ktoré zásobuje Staré Mesto z Petržalky,“ konštatuje Staré Mesto. Ako dodáva, na moste bolo v minulosti až 3-tisíc svietidiel na držadlách v zábradlí, no v roku 1998 boli tieto svietidlá nahradené stožiarovým osvetlením s 52 špeciálnymi svietidlami.

Oslavu 50. výročia Mosta SNP organizuje Hlavné mesto SR Bratislava, mestská časť Staré Mesto, mestská časť Petržalka, Bratislavský samosprávny kraj, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Kultúrne zariadenia Petržalky, Bratislava Tourist Board, vyhliadková veža a reštaurácia UFO, Slovenská plavba a prístavy, Archív mesta Bratislavy a Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Viac k témam: Most SNP v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk – Most SNP je v prevádzke už 50 rokov, výročie si v Bratislave pripomenú viacerými podujatiami © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií