fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najvyšší súd bude v septembri rozhodovať o odvolaní hudobníka Reborna, čelí obvineniam z extrémizmu

Špecializovaný trestný súd uložil minulý rok hudobníkovi trest štyri roky väzenia za rozširovanie extrémistických materiálov, jeho manželku oslobodil.

Máte tip? napíšte nám mailom

22.7.2022 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR vytýčil na 7. septembra verejné zasadnutie vo veci Jaroslava Pagáča známeho ako hudobník Reborn. Súd by sa mal konkrétne zaoberať odvolaním obžalovaného proti rozsudku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) z júna minulého roku, ktorým mu bol uložený úhrnný trest vo výmere štyri roky nepodmienečne v ústave na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia.

Šírenie extrémizmu

Hudobníka totiž prvostupňový súd uznal za vinného zo zločinu výroby, prechovávania a rozširovania extrémistického materiálu, ktorý spáchal ako člen extrémistickej skupiny.

Manželku obžalovaného Silviu Pagáčovú súd spod obžaloby oslobodil. Pagáč sa voči odsudzujúcemu verdiktu odvolal, rovnako ako prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal odvolanie proti oslobodeniu Silvie Pagáčovej.

Hudobnék čelí obžalobe z distribúcie predmetov s extrémistickou symbolikou. Pred súdom sa však bránil, že ho od detstva priťahovala slovanská a germánska mytológia.

Tvrdil, že symboly použité na vyrobených tričkách a iných predmetoch ako čierne slnko a kolovrat nie sú extrémistické symboly, ale pohanské. Predmety podľa jeho slov slúžili na propagáciu jeho folk-metalovej hudby.

Prečítajte si tiež:
Matúš a Juraj len sedeli na lavičke a pili limonádu, bola to úkladná vražda, hovorí majiteľ kaviarne Tepláreň

Kotlebovec uzavrel dohodu

Hudobníka spolu so šéfom združenia Slovenská pospolitosť Jakubom Škrabákom a vtedajším predsedom Okresnej organizácie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) v Ružomberku Michalom Buchtom obvinili v máji 2018 pri operácii Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) namierenej proti extrémistom.

V prípade Buchtu ŠTS v októbri minulého roku schválil dohodu o vine a treste medzi obvineným a prokurátorom ÚŠP. Súd konkrétne uznal obvineného za vinného zo zločinu rozširovania extrémistických materiálov a uložil mu úhrnný trest odňatia slobody v trvaní troch rokov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní troch rokov. Pokiaľ ide o Jakuba Škrabáka, momentálne v jeho veci prebieha súdny proces.

Viac k témam: Extrémizmus, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd bude v septembri rozhodovať o odvolaní hudobníka Reborna, čelí obvineniam z extrémizmu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií