fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najvyšší súd SR vyhovel dovolaniu Lorenza v kauze postriekania busty Biľaka, má byť vynesený nový rozsudok

Najvyšší súd SR skonštatoval porušenie zákona v neprospech umelca Ľuboša Lorenza.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.9.2022 (Webnoviny.sk) – V kauze postriekania busty bývalého komunistického funkcionára Vasiľa Biľaka by mal byť vynesený nový rozsudok, pokiaľ ide o obžalovaného košického umelca Luboša Lorenza. Najvyšší súd SR v stredu totiž vyhovel jeho dovolaniu s tým, že zrušil verdikt Krajský súd v Prešove z mája 2020. Dovolací súd totiž konštatoval porušenie zákona v neprospech obžalovaného.

Predseda senátu Martin Bargel pripomenul zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického režimu, podľa ktorého od decembra 2020 nie je možné podobné pamätníky stavať. Pamätník bol síce postavený pred týmto dátumom, konanie Lorenca však nesmerovalo k jeho zničeniu. „Nezistili sme naplnenie materiálneho korektívu,” uviedol Bargel.

Nástrek červenou farbou

V prípade Lorenza odvolací senát Krajského súdu v Prešove v máji 2020 zamietol odvolanie proti rozsudku Okresného súdu vo Svidníku, ktorý ho v decembri 2018 spolu s ďalším výtvarníkom Petrom Kalmusom uznal za vinných z prečinu poškodzovania cudzej veci formou spolupáchateľstva.

Prečinu sa dopustili tým, že červenou farbou postriekali pamätník bývalého komunistického politika Vasiľa Biľaka. Sudca Okresného súdu vo Svidníku za to dvojici uložil trest odňatia slobody vo výmere dvoch mesiacov s podmienečným odkladom výkonu trestu na skúšobnú dobu v trvaní 18 mesiacov. Obžalovaným bola zároveň uložená povinnosť nahradiť škodu vo výške po 80 eur pre každého.

Prečítajte si tiež:
Mladá vodička Audi na východnom Slovensku narazila do hrany priekopy, nehoda si vyžiadala päť zranených (foto)

Nápis sviňa

Pamätník s bustou a s nápisom „Pravda zostane pravdou“ odhalila Komunistická strana Slovenska rok po smrti Vasiľa Biľaka 21. februára 2015 v jeho rodnej obci Krajná Bystrá (okres Svidník). V deň inštalácie pamätníka v nočných hodinách bustu bývalého komunistického funkcionára obliali na protest červenou farbou a na pamätník napísali nápis „sviňa“.

K tomuto skutku sa verejne priznali práve dvaja obžalovaní občianski aktivisti z Košíc. Škodu najprv vyčíslili na 3 500 eur, na súde KSS požadovala od obžalovaných náhradu vo výške 1 600 eur. Bustu neskôr ešte pred jej vyčistením niekto ukradol.

Trestný čin výtržníctva

Lorenza tiež Okresný súd Košice I uznal v roku 2020 za vinného pre trestný čin výtržníctva. Dôvodom bolo, že v auguste 2017 odstránil z pamätníka padlých sovietskych vojakov v centre Košíc symboly kosáka a kladiva.

V tomto prípade mu však nebol uložený trest. Rozhodnutie okresného súdu potvrdil v júni 2021 aj Krajský súd v Košiciach. Keďže dané rozhodnutie nadväzovalo na rozhodnutie Krajského súdu v Prešove vo veci busty, dnešným rozhodnutím najvyššieho súdu bolo tiež zrušené.

Prečítajte si tiež:
Stukovatenú pečeň spôsobuje najmä nesprávne stravovanie

Viac k témam: kauza postriekania busty, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd SR vyhovel dovolaniu Lorenza v kauze postriekania busty Biľaka, má byť vynesený nový rozsudok © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií