fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Novorodenec z Británie je nakazený koronavírusom: Ide o prvý prípad

Vo Veľkej Británii sa vyskytol ojedinelý prípad nákazy. Evidovali ho lekári v Univerzitnej nemocnici North Middlesex. Minulý týždeň v sobotu sa tam malo narodiť dieťa pozitívne na koronavírus. Novorodenec je najmladšou infikovanou osobou na svete. Prvenstvo doposiaľ patrilo dieťatku z Číny, pri ktorom lekári zistili nákazu po tridsiatich hodinách od narodenia.

Máte tip? napíšte nám mailom

Oficiálne najmladšou osobou infikovanou koronavírusom je novorodenec z Veľkej Británie. Dieťa sa narodila minulý týždeň v sobotu v Univerzitnej nemocnici North Middlesex. Lekári sa domnievajú, že sa nakazilo od matky. Tú po pôrode hospitalizovali s podozrením na zápal pľúc, z ktorého sa vykľula nákaza vírusom. Prípad je však ojedinelý a ani odborníci nevedia, či sa dieťa nakazilo ešte v maternici alebo pri prvom fyzickom kontakte s matkou.

Infikovanie koronavírusom skúmali aj Číňania

Novorodenec z Británie je ojedinelým prípadom, ktorý vyvracia predošlé správy o tom, že dieťa sa od matky nemôže nakaziť. Tieto informácie sú uvedené v časopise Frontier in Pediatrics. Odborníci z Číny vykonali prípadovú štúdiu štyroch detí, ktoré sa narodili infikovaným matkám v nemocnici v čínskom Wuhane. Všetky štyri ženy počas tretieho trimestra vykazovali príznaky koronavírusu, ako je horúčka, kašeľ, únava a bolesti hlavy. Jedna z matiek dokonca evidovala znížený pohyb plodu a ďalšie mali problémy s dýchaním.

Napriek tomu sa všetkým štyrom ženám narodili zdravé deti. Tri zo žien rodili cisárskym rezom, jedna klasicky. „Aby sa predišlo infekciám spôsobenými popôrodným prenosom, naši pôrodníci sa domnievajú, že cisársky rez je bezpečnejší,“ vysvetlila spoluautorka štúdie Yalan Liuová. V poriadku však bolo aj dieťa, ktoré sa narodilo klasickým spôsobom. Liuová preto priznala, že sú potrebné ďalšie štúdie. Zatiaľ odborníci netušia, ako sa mohol britský novorodenec nakaziť.

Prečítajte si tiež:
Do Benátskych vôd sa vrátil život! V kanáloch sa objavili ryby či delfíny
Novorodenec z Británie je nakazený koronavírusom: Ide o prvý prípad
zdroj: allthepost.com

Novorodenec z Británie je záhadou

Britský prípad preto lekárov zaráža. Zatiaľ nevedia posúdiť, či sa vírus môže prenášať aj geneticky. Hovorca Univerzitnej nemocnice North Middlesex uviedol, že matka v súčasnosti nie je v blízkosti dieťaťa. „Jeden bol premiestnený do špecializovaného centra a jeden je liečený v izolačnej miestnosti,“ dodal hovorca. Odborníci budú pravdepodobne potrebovať dlhší čas na to, aby mohli presne určiť, ako sa novorodenec nakazil. 

Podľa autorov štúdie z čínskeho Wuhanu však nie je vylúčené, že dieťa sa od matky nemôže nakaziť v maternici. Je všeobecne známe, že priebeh koronavírusu v tele dieťaťa je miernejší, niektoré dokonca nemajú nijaké príznaky.

Chris Whitty, hlavný britský lekár, už predtým avizoval, že tehotné ženy by sa koronavírusu nemali obávať. „Zatiaľ neexistuje žiadny klinický dôkaz, ktorý by naznačoval, že vírus sa môže prenášať materským mliekom,“ znie vyjadrenie vlády. Britský novorodenec však podľa všetkého zamiešal karty. Odpoveď leží v rukách expertov a ich výskumoch.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj The Guardian

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií