Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Od budúceho roka chcú Matovičovi poslanci zaviesť nové postihovanie záškoláctva, zmeny sa dotknú aj materských škôl

Pokutu za záškoláctvo bude možné uložiť opakovane aj každý mesiac, spodná hranica pokuty nebude 0 eur, ale najmenej 20 eur.

27.8.2022 (Webnoviny.sk) – Od začiatku budúceho roka by sa mal zaviesť nový postup postihovania záškoláctva pri plnení povinnej školskej dochádzky a povinného predprimárneho vzdelávania.

Postihy v predprimárnom vzdelávaní

Pokutou by sa po novom nemalo postihovať len neprihlásenie dieťaťa na povinnú školskú dochádzku alebo neospravedlnené vynechanie viac ako 60 vyučovacích hodín počas školského roka, ale aj také isté konanie rodiča vo vzťahu k povinnému predprimárnemu vzdelávaniu.

Postihovať sa majú aj prípady vynechania viac ako 15 hodín školského vyučovania do mesiaca a vynechania viac ako 5 dní do mesiaca v prípade povinného predprimárneho vzdelávania.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o financovaní voľného času dieťaťa, ktorý do parlamentu predložili poslanci Národnej rady SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Milan Vetrák a Lukáš Kyselica.

Zmení sa spodná hranica pokuty

Na rozdiel od súčasnosti bude pokutu za takéto porušenie povinností vyplývajúcich zo zákona možné uložiť aj opakovane, aj každý mesiac, spodná hranica pokuty nebude 0 eur, ale najmenej 20 eur, čo zodpovedá polovici sumy prídavkov na dieťa navýšenej od 1. januára 2023,“ uviedli poslanci za hnutie OĽaNO.

Keďže rodič môže okrem prídavku na dieťa dostávať aj príplatok k prídavku na dieťa, sankcia by v prípade poberania oboch sociálnych dávok mala byť vyššia ako 20 eur, čo sa ponecháva na zváženie správnemu orgánu, ktorý bude sankciu ukladať.

Obec je povinná udeliť pokutu

Navrhovaný sankčný systém nemá byť odstrašujúci, ale naopak, motivačný s cieľom neprichádzať o časť príjmu zo strany zákonného zástupcu dieťaťa, ale snažiť sa nezanedbávať povinnú výchovu a vzdelávanie detí,“ tvrdia poslanci Vetrák a Kyselica.

V súčasnosti je záškoláctvo podľa poslancov postihované pokutou pre rodiča. Riaditeľ školy povinne oznamuje, že dieťa neospravedlnene vynechalo určitý počet hodín do mesiaca, resp. určitý počet dní do mesiaca, obci, ako aj príslušnému orgánu štátnej správy.

Obec je povinná uložiť pokutu až do výšky 331,50 eura rodičovi, ak si dieťa neplní riadne povinnú školskú dochádzku tak, že neospravedlnene vynechá viac ako 60 hodín počas jedného školského roka.

Zmena osobitného príjemcu prídavku

Týmto spôsobom je v súčasnosti postihované len záškoláctvo pri plnení si povinnej školskej dochádzky, nie však aj záškoláctvo pri plnení si povinného predprimárneho vzdelávania,“ upozorňujú poslanci za hnutie OĽaNO.

Okrem ukladania pokút obcou sa určuje osobitný príjemca, ktorému sa namiesto rodiča vyplácajú prídavky na dieťa a ktorý je povinný ich použiť na výživu, výchovu a starostlivosť o dieťa. Osobitným príjemcom prídavku na dieťa môže byť obec, prípadne komunitné centrum alebo terénni pracovníci.

Takto nastavený systém záškoláctva podľa poslancov za hnutie OĽaNO vôbec nerozlišuje, či ide o pravé záškoláctvo, záškoláctvo s klamaním rodičov alebo záškoláctvo s vedomím rodičov.

Viac k témam: Novela zákona, Pokuta, Povinná školská dochádzka
Zdroj: Webnoviny.sk – Od budúceho roka chcú Matovičovi poslanci zaviesť nové postihovanie záškoláctva, zmeny sa dotknú aj materských škôl © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií