fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Od dnes sa spúšťa ďalšia fáza uvoľňovania opatrení. Nové podmienky na hraniciach aj v reštauráciách

Máte tip? napíšte nám mailom

Niektoré prevádzky a služby budú fungovať aj v nedeľu a to:

– kiná

– divadlá

– taxi služby

– autoškoly

– stánky ambulantného predaja

– turistické informačné centrá

Od dnes sa dá cestovať na 48 hodín do zahraničia

Možnosť krátkodobo vycestovať do ôsmich krajín (Maďarska, Poľska, Česka, Rakúska, Slovinska, Chorvátska, Nemecka či Švajčiarska) pri návrate na územie Slovenska nebude požadovaný negatívny test na ochorenie COVID-19 ani karanténa.

facebook.com/mhsr.sk

Verejné stravovanie

Prevádzky si budú môcť vybrať, či dodržia kritérium 15 štvorcových metrov (m2) na zákazníka alebo dvojmetrový odstup medzi zákazníkmi alebo dvojmetrový odstup medzi okrajmi stolov.

Nové pravidlá budú platiť aj pre verejné stravovanie po 22.00 h.

„Situácia, ktorá bola dodnes, teda napríklad v prevádzkach verejného stravovania bolo vyžadovaných 15 m2, sa zmení – v tomto prípade si prevádzka vyberie, čo jej najviac vyhovuje,“ vysvetlil premiér.

Čiže, ak si prevádzkovateľ verejného stravovania vyberie možnosť dvojmetrovej vzdialenosti medzi okrajmi stolov, platí zároveň pravidlo, že pri stole môžu sedieť dvaja a pravidlo je teda rovnaké ako v prípade terás.

Prečítajte si tiež:
Štát začal s testovaním Rómov na COVID-19. Testovanie zabezpečujú vojaci

Ako dodal Matovič, aj obchodné prevádzky si môžu vybrať, ktorý prístup im vyhovuje, nemusia sa striktne držať pravidla 15 m2 na zákazníka. „Ak majú menšiu prevádzku, môžu si vybrať druhé pravidlo, teda dvojmetrový odstup medzi zákazníkmi,“ vysvetlil Matovič.

Na margo zariadení verejného stravovania po 22.00 h premiér uviedol, že tieto prevádzky budú môcť byť otvorené aj po tomto čase, avšak musia splniť podmienky. „Musí to však byť len uzavretá spoločnosť, čiže aby tam mohli byť rôzne oslavy, svadby a podobne. A prevádzka musí viesť zoznam účastníkov danej akcie, ktorý musí byť k dispozícii pre regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) po dobu maximálne 30 dní po akcii, čiže de facto dvojnásobok inkubačnej doby,“ dodal premiér.

Oslavy

Oslavy tak budú môcť ľudia mať aj počas noci pri splnení podmienok. „V prípade, ak by sa náhodou zistilo, že niekto bol pozitívny, by sa dalo zistiť zo zoznamu, s kým sa vlastne stretol a rýchlo sa tí ľudia pretestujú, aby sa nákaza nešírila ďalej,“ vysvetlil premiér.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus na Slovensku: pribudlo 22 prípadov ochorenia COVID-19, v týchto mestách
n
facebook.com/mhsr.sk

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií