Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Organizátori letných festivalov: Ktoré sa budú konať aj napriek pandémii?

Hudobný priemysel je jedným z odvetví, ktoré pandémia postihla najviac. Hudobníci museli zrušiť koncerty a vystúpenia, ktoré v mnohých prípadoch plánovali na letné obdobie. Organizátori festivalov v súčasnosti čelia neľahkých rozhodnutiam. V týchto neistých časoch sa musia rozhodnúť, či pokračovať s prípravami alebo fanúšikom oznámiť, že dlhoočakávaný letný festival sa napokon neuskutoční.

Niekoľko organizátorov britských festivalov už ohlásilo, že tento rok sa konať nebudú. Hudobné festivaly v Európe na tom nie sú inak. Minulý mesiac organizátori Primavera Sound v Barcelone vyhlásili, že festival presunú na september, zatiaľ čo festival Roskilde v Dánsku bol zrušený na základe odporúčaní dánskej vlády. Ktoré ďalšie hudobné festivaly budú tento rok zrušené?

Organizátori oznámili, ako to bude s festivalami

Primavera Sound, Španielsko

Festival sa konať bude, ale v neskoršom mesiaci. Organizačný tím 30. marca na Twitteri oznámil, že festival sa presunie na 3. až 5. septembra. Napriek tomu tento presun spôsobil niekoľko komplikácií. Tí, ktorí sa nebudú môcť zúčastniť neskoršieho termíny podujatia, pravdepodobne nedostanú späť peniaze. Mnoho fanúšikov použilo práve sociálne siete, aby vyjadrilo svoju frustráciu. Organizátori však vzápätí dodali, že o situácii s lístkami budú fanúšikov festivalu ešte informovať.

Dekmantel, Holandsko

Dekmantel by sa mal konať v stanovenom dátume. „V tejto chvíli informujeme, že festival sa uskutoční v stanovenom dátume, ale sme v priamom kontakte s holandskými orgánmi a všetkými stranami zapojenými do plánovania festivalu a pozorne sledujeme vývoj udalostí,“ oznámili organizátori festivalu.

Love International, Chorvátsko

Festival by sa mal konať už 18. marca. Organizátori na Twitteri uviedli, že plánovanie celého podujatia stále prebieha.

Meadow in the Mountains, Bulharsko

Bulharský festival organizátori tento roku úplne zrušili. V príspevku na svojej webovej stránke oznámili, že ho odkladajú na júl 2021. „S ťažkým srdcom musíme ohlásiť, že Meadow in the Mountains 2020 sa odloží na 2021 z dôvodu prebiehajúcej pandémie,“ napísali organizátori.

Organizátori letných festivalov: Ktoré sa budú konať aj napriek pandémii?
zdroj: pexels.com

Roskilde, Dánsko

Aj festival Roskilde je zrušený. Tento rok by oslávil 50. výročie od svojho vzniku. 6. apríla organizátori prehlásili, že na základe odporúčaní dánskej vlády festival zrušia. „Dánske úrady práve predĺžili zákaz väčších zhromaždení do 31. augusta 2020. Zákaz platí aj pre tohtoročný festival Roskilde. Sme zdevastovaní. I keď sme sa tohto obávali, až doposiaľ sme dúfali, že ho nebudeme musieť zrušiť,“ vysvetlili organizátori.

FIB: Festival Internacional de Benicassim, Španielsko

Festival je stále naplánovaný na júl 2020. V príspevku na Instagrame organizátori oznámili, že pokiaľ španielske úrady neodporučia inak, festival sa konať bude.

Tomorrowland, Belgicko

Ani Tomorrowland nebude zrušený. „Je nepochybné, že zdravie a bezpečnosť nadšencov festivalu, našich partnerov, umelcov a nášho organizačného tímu je našou prioritou,“ uviedli organizátori festivalu vo vyhlásení. Počas príprav festivalu dôsledne dodržiavajú vládne pokyny. „Úprimne dúfame, že toto leto budeme môcť spolu oslavovať lásku, jednotu a priateľstvo,“ dodali organizátori.

Hideout Festival, Chorvátsko

Organizátori 23. marca držiteľom lístkov oznámili, že situáciu prehodnocujú. „Vzhľadom na rýchlo sa meniacu situáciu v Chorvátsku a Veľkej Británii skúmame nové nariadenia, odporúčania a sledujeme vývoj udalostí,“ oznámili organizátori. Doposiaľ teda nie je jasné, či sa festival konať bude alebo nie.

Organizátori letných festivalov: Ktoré sa budú konať aj napriek pandémii?
zdroj: pexels.com

Melt! Festival, Nemecko

Melt! organizátori zatiaľ nepotvrdili, či sa fanúšikovia festivalu dočkajú. V správe uverejnenej na webstránke napísali, že každý deň sledujú novinky o pandémii a nových prípadoch nákazy vírusom. „Sme si však istí, že nič z toho nepokazí naše pozitívne myšlienky a optimistický spôsob života. Tieto okolnosti nás skôr nútia zamyslieť sa nad tým, čo je v živote skutočne dôležité,“ uvádzajú organizátori v správe.

Dimensions, Chorvátsko

Ani organizátori Dimensions zatiaľ nepotvrdili či nevyvrátili dátum konania festivalu. „Momentálne Dimensions festival pokračuje podľa plánu,“ oznámil hovorca. Organizačný tím spolupracuje s miestnymi tímami a vládou a pozorne sleduje priebeh pandémie.  Hovorca odkázal, že informácie sa budú snažiť aktualizovať v nasledujúcich týždňoch.

Bilbao BBK Live, Španielsko

Festival by sa s najväčšou pravdepodobnosťou mal konať v stanovenom dátume. 3. apríla organizátori na Twitteri informovali, že k plánovanej zmene ceny lístkov nedôjde, „vzhľadom na globálny kontext udalostí“.

Festival Sziget, Maďarsko

Organizátori doposiaľ neohlásili žiadne zmeny svojho harmonogramu. „Zostáva nám už len päť mesiacov na prípravy a my aj naďalej pripravujeme všetko potrebné, aby ste sa mohli prísť s nami zabávať od 5. do 11. augusta,“ znie oficiálne vyhlásenie na webovej stránke festivalu, na ktoré odkázal hovorca festivalu.

Organizátori letných festivalov: Ktoré sa budú konať aj napriek pandémii?
zdroj: pexels.com

EXIT, Srbsko

Festival EXIT sa podľa najnovších informácii bude konať v júli 2021 aj napriek pandémii. „Chceli by sme našich fanúšikov ubezpečiť, že tvrdo pracujeme na prípade festivalu a že sa uskutoční podľa plánu od 9. do 12. júla v Novom Sade v Srbsku,“ napísali organizátori.

Rock Werchter, Belgicko

Nie je jasné, či sa belgický festival bude konať alebo nie. „Z dôvodu preventívnych opatrení sú všetky verejné stretnutia, vrátane kultúrnych podujatí, v Belgicku zakázané až do nedele 19. apríla. V tomto okamihu nie je jasné, či sa toto opatrenie predĺži,“ vysvetlil organizačný tím.

NOS Primavera Sound, Portugalsko

Portugalský festival sa odkladá na september. Organizátori uviedli, že k posunu dátumu došlo „z dôvodu vyššej moci“. Spomenuli aj umelcov, pre ktorých je v momentálnych ťažkých časoch komplikované dostaviť sa na určené miesto a podať svoj výkon.

Mad Cool, Španielsko

Organizátori festivalu zatiaľ neinformovali o zmene harmonogramu.

Zdroj VICE
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií