Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poľský horolezec padal 150 metrov, zraneniam podľahol (video+foto)

Telo nebohého horolezca bolo terénnym vozidlom HZS transportované do domu smútku v Ždiari.

24.7.2023 (SITA.sk) – Poľský horolezec v nedeľu neprežil pád z hrebeňa Veľkej Ľadovej veže vo Vysokých Tatrách. O pomoc pre neho najprv požiadali Horskú záchrannú službu (HZS) jej poľskí kolegovia.

Poliak s ďalším horolezcom vystupovali od Suchej doliny, pričom na hrebeni Veľkej Ľadovej veže sa odviazali a pokračovali nezaistení. Práve v týchto miestach nastal podľa HZS pád jedného z horolezcov.

Pád dlhý približne 150 metrov

O technický zásah požiadali v nedeľu po oznámení o páde horskí záchranári aj posádku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) z Popradu. Na palubu zobrala dvoch horských záchranárov a smerovala na miesto nešťastia.

Záchranári HZS boli po zlokalizovaní miesta pádu vysadení pomocou palubného navijaka do terénu. Na mieste zistili, že poľský horolezec utrpel pád dlhý približne 150 metrov a zraneniam na mieste podľahol,“ opísali horskí záchranári. Vrtuľník VZZS sa preto vrátil na základňu a o súčinnosť požiadali letku Ministerstva vnútra SR.

Letecký transport

Záchranári, ktorí boli vysadení pri obeti, vykonali na mieste všetky potrebné úkony a telo nebohého pripravili na letecký transport. Vrtuľník letky následne pomocou palubného navijaka postupne evakuoval spolulezca nebohého aj so záchranárom HZS, telo nebohého a záchranárov HZS,“ uviedla HZS.

Následne pristál v Tatranskej Javorine, odkiaľ spolulezec obete pokračoval samostatne. Telo nebohého horolezca bolo terénnym vozidlom HZS transportované do domu smútku v Ždiari a odovzdané príslušníkom Policajného zboru SR.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2023/07/video-whatsapp-2023-07-23-o-16.25.39.mp4

Viac k témam: Horolezec, Horskí záchranári, Leteckí záchranári, Tragická nehoda
Zdroj: SITA.sk – Poľský horolezec padal 150 metrov, zraneniam podľahol (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií