fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pre súdnu mapu hrozí kolaps justičného systému, sudcovia čelia neistote a kompetentní nekonajú

Zmeny v súdnej mape odhlasoval parlament 27. apríla tohto roku, platiť začnú od 1. januára 2023.

Máte tip? napíšte nám mailom

8.9.2022 (Webnoviny.sk) – Časový rámec spustenia zmien podľa schválenej reformy súdnej mapy je nereálny, tvrdia sudcovia združení v platforme Sudnamoc.sk. Zmeny v súdnej mape odhlasoval parlament 27. apríla tohto roku, platiť začnú od 1. januára 2023.

Sudcovia v neistote

“S nepripravenosťou schválenej reformy na praktickú implementáciu je spojená neistota, ktorá okrem zamestnancov súdov a sudcov v konečnom dôsledku postihne verejnosť. Je nevyhnutné, aby kompetentní predstavitelia zákonodarnej a výkonnej moci uvedenú situáciu riešili ako otázku prioritného verejného záujmu,” uvádza sa v tlačovej správe, pod ktorou sú podpísaní členovia Súdnej rady SR Ayše Pružinec, Eren a Dana Jelinková Dudzíková. V opačnom prípade môže podľa nich dôjsť ku kolapsu justičného systému.

Zároveň podotkli, že rezort spravodlivosti nebral legitímnych zástupcov súdnej moci ako rovnocenných partnerov v diskusii o zmene súdnej mapy.

“Zmena bola schválená parlamentom bez toho, aby zástupcovia súdnej moci mali možnosť k finálnej podobe súdnej mapy vyjadriť svoj postoj a námietky,” uviedli sudcovia.

Zmena organizácie na súdoch

Reforma súdnej mapy prináša zmenu organizácie súdnictva na viacerých úrovniach. Zmenší sa počet okresných súdov z 54 na 36. V rámci týchto prvostupňových súdov vznikne jeden Mestský súd Košice a štyri mestské súdy v Bratislave.

Prečítajte si tiež:
Pojednávanie v korupčnej kauze Babylon pokračuje, súd konfrontuje obžalovaného Arpáša so svedkom Makóom

V prípade krajských súdov sa počet nemení, naďalej ich bude osem. Pri krajských súdoch budú obchodnoprávnu a rodinnoprávnu agendu vybavovať kauzálne príslušné krajské súdy.

Sudnamoc.sk je platforma sudcov Slovenskej republiky vytvorená za účelom zverejnenia ich odborných stanovísk, postojov k aktuálnemu dianiu v justícii a v spoločnosti, ako aj za účelom zdieľania judikatúry a článkov vo všetkých právnych oblastiach.

Viac k témam: Reforma súdnictva, Súdna mapa
Zdroj: Webnoviny.sk – Pre súdnu mapu hrozí kolaps justičného systému, sudcovia čelia neistote a kompetentní nekonajú © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií