Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Predstavitelia Grécka a Turecka absolvovali hodinové rokovanie, sú pripravení prekonať dlhodobé spory

V stredu to uviedol grécky premiér Kyriakos Mitsotákis.

12.7.2023 (SITA.sk) – Grécko je pripravené „obnoviť“ vzťahy so susedným Tureckom v snahe prekonať desaťročia trvajúce spory medzi týmito členskými štátmi Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Obnovenie grécko-tureckých vzťahov

V stredu to uviedol grécky premiér Kyriakos Mitsotákis, ktorý absolvoval hodinové stretnutie s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoğanom na okraji samitu NATO v litovskom Vilniuse.

„Naše problémy sa zázračne nevyriešili. Dnešné stretnutie však potvrdilo môj zámer a zámer prezidenta Erdoğana obnoviť grécko-turecké vzťahy,“ povedal Mitsotakis novinárom s tým, že sa dohodli na pokračovaní kontaktov na vysokej úrovni. Ministri z oboch krajín by sa pritom podľa neho mali po lete stretnúť v gréckom Solúne.

Zníženie napätia medzi krajinami

Stredajšie rozhovory sa konali deň po tom, ako Turecko stiahlo svoje námietky proti členstvu Švédska v NATO a naznačilo ďalšiu ochotu znížiť napätie so západnými krajinami vrátane Grécka. Na samostatnom rokovaní vo Vilniuse sa v stredu stretli aj ministri obrany Grécka a Turecka, Nikos Dendias a Yaşar Güler.

Turecko a Grécko sa sporia o námorné hranice vo východnom Stredomorí. Tento spor má vplyv aj na nelegálnu migráciu do Európskej únie a práva na nerastné suroviny.

Viac k témam: grécko-turecké vzťahy, grécko-turecký spor, Grécky premiér, Minister obrany, nerastné suroviny, Samit NATO, samit vo Vilniuse, švédske členstvo v NATO, Turecký prezident
Zdroj: SITA.sk – Predstavitelia Grécka a Turecka absolvovali hodinové rokovanie, sú pripravení prekonať dlhodobé spory © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií