fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prešlo už tridsať rokov, odkedy vo futbale neplatí pravidlo o „malej domov“. A tak je to dobre

Podľa mnohých odborníkov táto zmena vyvolala evolúciu v najrozšírenejšom športe na svete.

Máte tip? napíšte nám mailom

24.7.2022 (Webnoviny.sk) – Už 30 rokov sú futbalové súťaže po celom svete bez pravidla o „malej domov“, ako sa vravievalo úmyselnej prihrávke do rúk vlastného brankára.

Vôbec prvé oficiálne stretnutie, v ktorom sa takéto počínanie považovalo za previnenie voči futbalovým pravidlám, sa odohralo presne 24. júla 1992.

Chceli eliminovať zdržiavanie hry

Bol to duel Taliansko – USA (2:1) v rámci olympijských hier v Barcelone, ktorý sa hral na slávnom štadióne Camp Nou.

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) sa rozhodla pre implementáciu nového pravidla, aby v zápasoch eliminovala zdržiavanie a neprimeranú defenzívnu hru, keďže majstrovstvá sveta v roku 1990 v Taliansku boli pre mnohých mimoriadne nudné a plné spätných prihrávok gólmanom, ktorí nezriedka držali loptu v rukách dlhšie, ako by sa žiadalo.

Jedna z najpopulárnejších zmien

Zrušenie pravidla o „malej domov“ sa s odstupom času považuje za jednu z najpopulárnejších a najúspešnejších zmien v pravidlách futbalu.

Podľa mnohých odborníkov táto zmena vyvolala evolúciu v najrozšírenejšom športe na svete, keďže predovšetkým od brankárov sa odvtedy vyžaduje väčšia herná zručnosť.

Po zrušení pravidla sa taktiež vo futbale začalo upúšťať od pozície libera, takzvaného zametača za obrannou líniou.

Prečítajte si tiež:
Chorváti posielajú domov výber Brazílie, o víťazstve sa rozhodlo až v napínavom rozstrele

Viac k témam: malá domov, pravidlá futbalu
Zdroj: Webnoviny.sk – Prešlo už tridsať rokov, odkedy vo futbale neplatí pravidlo o „malej domov“. A tak je to dobre © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií