fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prezidentka Čaputová: Spoločnosť potrebuje ústavu, aby sa nezneužila moc. Treba chrániť práva a slobody všetkých

Podľa slov prezidentky chrániť práva a slobody všetkých „je možné len v prostredí, kde platia pravidlá, na ktorých sme sa ako spoločnosť zhodli.”

Máte tip? napíšte nám mailom

1.9.2022 (Webnoviny.sk) – Každá slobodná spoločnosť potrebuje ústavu práve preto, aby sa nezneužila moc, uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová na slávnostnom zasadnutí Národnej rady (NR) SR pri príležitosti 30. výročia prijatia Ústavy SR.

Ochrana práv a slobôd

Dodala, že chrániť práva a slobody všetkých „je možné len v prostredí, kde platia pravidlá, na ktorých sme sa ako spoločnosť zhodli.”

Podľa prezidentky je úroveň, v ktorom ústava pôsobí, viditeľná najmä na správaní a prístupe verejných činiteľov.

„Zdá sa mi, že z pohľadu úrovne politickej kultúry sme i po tridsiatich rokoch stále dosť ďaleko od toho, aby sme sa mohli označiť za vyspelú demokraciu s vysokou úrovňou právneho štátu,” tvrdí Čaputová.

Vybrali sme sa opačným smerom

Prezidentka má pocit, že ideme presne opačným smerom v rámci nášho prístupu k ústave. „Vo vyspelej demokracii je nepredstaviteľné považovať za zlomyseľnosť to, ak sa urobia kroky smerom k preskúmaniu ústavnosti postupov, o ktorých ústavnosti existujú vážne pochybnosti,” doplnila prezidentka.

Čaputová v príhovore povedala, že Ústava SR potrebuje v prvom rade zmenu prístupu k nej samej. „Neuspokojme sa s tým, že ústavu budeme raz v roku formálne oslavovať. Ak oslavy ústavy nemajú byť len estrádou bez hlbšieho významu, potom ju nestačí jeden deň v roku oslavovať, ale predovšetkým ju treba 365 dní v roku dodržiavať,” uzavrela.

Prečítajte si tiež:
Nájdite sa so svojím najlepším priateľom na košickej Aničke, ľudia si môžu adoptovať psov bez domova

Viac k témam: Demokracia, politická kultúra, Ústava SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová: Spoločnosť potrebuje ústavu, aby sa nezneužila moc. Treba chrániť práva a slobody všetkých © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií