fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prístupové rokovania Severného Macedónska s Európskou úniou sa začnú čoskoro, oznámil premiér Kovačevski

Severné Macedónsko je kandidátom na členstvo v Európskej únii už 17 rokov a súhlas na začatie prístupových rokovaní dostalo v roku 2020.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.7.2022 (Webnoviny.sk) – Prístupové rokovania Severného Macedónska s Európskou úniou sa začnú v utorok 19. júla. V sobotu večer po zasadnutí vlády to oznámil tamojší premiér Dimitar Kovačevski.

„Týmto uzatvárame ďalší objektívne historický krok pre našu krajinu. Máme vyjednávací rámec, v ktorom je chránený macedónsky jazyk a identita,“ povedal.

Niekoľko hodín predtým severomacedónsky parlament schválil francúzsky návrh na kompromis, ktorý pomôže odstrániť námietky susedného Bulharska proti snahám Severného Macedónska o vstup do EÚ.

Kompromisy a rovnováha

Podľa návrhu, ktorý minulý mesiac prezentoval francúzsky prezident Emmanuel Macron, by sa Severné Macedónsko zaviazalo zmeniť svoju ústavu s cieľom uznať bulharskú menšinu, chrániť práva menšín a zakázať prejavy nenávisti, ako to požaduje Bulharsko, ktoré je členom EÚ od roku 2007.

Dohoda by tiež odblokovala začiatok rokovaní so susedným Albánskom. Macron vtedy zdôraznil, že návrh nespochybňuje oficiálnu existenciu macedónskeho jazyka, ale poznamenal, že tak ako všetky dohody „spočíva na kompromisoch a rovnováhe“.

Podpora Michela a Blinkena

Vládna koalícia v Severnom Macedónsku podporila návrh ako rozumný kompromis, ktorý neohrozuje národné záujmy ani identitu, zatiaľ čo opozícia ho odsúdila ako národnú zradu s tým, že Bulharsko spochybňuje históriu, jazyk, identitu, kultúru a dedičstvo Severného Macedónska.

Prečítajte si tiež:
Grécka pobrežná stráž zabránila približne 600 migrantom v príchode

Krok severomacedónskych zákonodarcov okamžite verejne podporili predseda Európskej rady Charles Michel, šéf americkej diplomacie Antony Blinken či albánsky premiér Edi Rama.

Zdroj: Webnoviny.sk – Prístupové rokovania Severného Macedónska s Európskou úniou sa začnú čoskoro, oznámil premiér Kovačevski © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií