Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rady, ako sa nenakaziť, keď máte doma chorého človeka

Kašľom a kýchaním ľudia rýchlo šíria infekciu všade okolo seba. Práve preto sa im odporúča, aby išli k lekárovi a zostali doma, vyležali chorobu a ušetrili tým svojich kolegov a známych od možnosti nakazenia. Čo má ale robiť rodina, keď musí byť v neustálom kontakte s chorým?

1. Rúška

V období chrípok alebo vírusovej infekcie dýchacích ciest možno stretnúť ľudí nosiacich lekárske rúška. Robia to preto, aby na verejných miestach nechytili vírus alebo ak sú chorí, aby nenakazili iných. Ani doma však nie sú rúška na škodu. Musíte ale pritom dodržiavať dve podmienky:

  • Rúško je nutné vziať si pri každom kontakte s chorým.
  • Rúško je nutné meniť často počas dňa.

Nezabúdajte, že rúško nie je všeliek. Musíte dodržiavať aj všetky ostatné odporúčania.

2. Aromatizácia vzduchu

V tomto prípade platí rovnaký princíp ako u izbových rastlín. Esenciálne oleje tiež vylučujú fytoncídy, ktoré znemožňujú rozmnožovanie vírusov a baktérií.

Najviac týchto prospešných prchavých zlúčenín nájdete v olejoch levandule, eukalyptu, zavinutky, bazalky, feniklu, medovky a v olejoch ihličnanov rovnako ako v cibuli a cesnaku.

Naplniť vzduch v miestnosti esenciálnymi olejmi možno za využitia aromalampy alebo ultrazvukového difuzéra.

3. Izbové rastliny

Izbové rastliny vylučujúce fytoncídy, ktoré zabíjajú alebo potláčajú rast baktérií v miestnosti. Preto nebude na škodu, ak si niektorý z týchto pomocníkov zaobstaráte.

Medzi najrozšírenejšie a najúčinnejšie rastliny tohto druhu patrí napríklad kolopejka „Calandiva“, aloe, begónie, zelenec, brečtan popínavý, šachor, pieprovec, myrta, sansevieria pod.

4. Zberače prachu

Pokúste sa počas choroby čo možno najďalej odstrániť veci, ktoré najviac zhromažďujú prach. Môžu na nich totiž zostať vírusy a baktérie. Jedná sa o plyšáky, dekoratívne vankúše, šatky, prikrývky a ďalšie veci, ktoré je väčšinou nutné vyprať, lebo ich handričkou len tak neočistíte.

5. Hygiena

Dajte si pozor, aby všetky vreckovky a obrúsky, ktoré chorý používa, rýchlo končili v koši namiesto toho, aby sa váľali na gauči alebo na policiach.

Kúpte chorému novú zubnú kefku a dajte ju bokom od ostatných. Až choroba konečne prejde, tak ju vyhoďte.

6. Prádlo a uteráky

Odevy, bielizeň a uteráky chorého človeka musíte prať na tej najvyššej teplote, ktorú látky znesú, a ak to je možné, tak aj za využitia dezinfekčných prostriedkov. Pre biele látky sa budú hodiť bieliace chlórované prostriedky a pre farebnú bielizeň využite zvláštne gély s antibakteriálnymi vlastnosťami. Ak je vaša práčka vybavená sušičkou s antibakteriálnym účinkom, tak ju neváhajte využiť. Po praní nezabúdajte žehliť. Aj tu sa bude hodiť vysoká teplota.

To všetko pomôže zabiť aj tie najodolnejšie vírusy.

7. Dôkladné upratovanie

Keď je jeden z členov vašej domácnosti chorý, tak obyčajné upratovanie nestačí. Musíte nutne vykonávať mokré upratovanie, umyte podlahu, povrch stolov, skríň, kľučky na dverách, ovládače, vypínače a pod. Využite na tom dezinfekčné prostriedky. Nezabúdajte prevetrávať izby. Vírusy sa často šíria kvapôčkami a vzdušnou cestou. Preto v miestnostiach, v ktorých cirkulujú, je nutné vykonávať nielen dôkladné upratovanie, ale aj obyčajné vetranie.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií