fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rozpad vlády prináša niekoľko rizík, analytik nevylúčil scenár predčasných volieb

Je to napríklad nižšia flexibilita pri prijímaní opatrení, najmä v dobe zvýšenej neistoty spojenej s cenami energií.

Máte tip? napíšte nám mailom

5.9.2022 (Webnoviny.sk) – Hrozba rozpadu vlády, resp. menšinovej vlády, prináša so sebou podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka niekoľko rizík. Je to napríklad nižšia flexibilita pri prijímaní opatrení, najmä v dobe zvýšenej neistoty spojenej s cenami energií vyžadujúcej si aj rýchle riešenia.

Ďalej je to oblasť prijímania zákonov, napríklad zákona o štátnom rozpočte, ako aj zákony naviazané na reformy z plánu obnovy, ktorého čerpanie tak môže byť ohrozené.

Správy zo zahraničia

„Hoci strany s predmetom reformy či jej výsledkom súhlasili, nemusia byť stotožnené s cestou na ich dosiahnutie. Samostatnou kapitolou sú aj výdavkové limity, ktoré sa zasekli v procese vyjednávania,“ povedal Horňák. Rizikom je podľa neho aj väčšie spoliehanie sa na politické vyjednávania s opozičnými stranami, čo vytvára hrozbu podstupovania výrazných kompromisov a v konečnom dôsledku aj celkového efektu reforiem.

Viac o téme: Koaličná kríza

Pozitívnu správu prinášajú podľa Horňáka aspoň správy zo zahraničia. Nemecká vláda pristupuje k ďalšej pomoci ekonomike, najmä podnikom s vysokou energetickou náročnosťou, čo môže podržať nemecký priemysel a nemeckú ekonomiku, a teda pomôcť aj tej slovenskej. „Bez domácich, či plošných európskych, opatrení sa však nezaobídeme,“ uviedol analytik.

Prečítajte si tiež:
Mimoriadna zmena GVD 2021/2022 sa dotkne dvoch rýchlikov

Možný odlišný pohľad

Scenár predčasných volieb tak nie je možné podľa neho úplne vylúčiť, čo prináša aj riziko pre Slovensko, keďže stabilita vlády je jednou z oblastí, ktorú medzinárodní investori, či ratingové agentúry sledujú. Toto by zároveň spôsobilo výmenu vlády v časoch energetickej krízy, zvýšenej inflácie, vojenského konfliktu na Ukrajine a rastúcich dezinformácii, ako aj v priebehu implementácie nového programovacieho obdobia eurofondov či plánu obnovy.

„Nová vláda by tak mohla mať diametrálne odlišný pohľad na ktorúkoľvek z týchto oblastí a celý proces vyjednávania na národnej či európskej úrovni by tak mohol začať odznovu,“ domnieva sa Horňák.

Riešenia nie sú jednoduché

Riešenia nie sú podľa neho jednoduché. Napriek dostatku plynu musíme z krátkodobého hľadiska dosiahnuť dohody na ochranu domácností pred radikálnym rastom cien energií, znižovať spotrebu plynu šetrením, tam kde to má zmysel a nebude to mať radikálny vplyv na ekonomiku či obyvateľov, a maximalizovať dodávky z iných zdrojov.

Ďalším z nevyhnutných riešení je podľa Horňáka aj nájdenie formy pomoci pre priemysel, adresnou pomocou v rozumnej výške, na ochranu zamestnanosti a konkurencieschopnosti na svetovom trhu.

Prečítajte si tiež:
Súd vypočuje v prípade prípravy vraždy Volzovej niekoľko svedkov, obžalobe čelia Rusko či Černák

Zrýchlenie byrokratických procesov

Zo stredno a dlhodobého hľadiska je potrebné podľa Horňáka radikálne zrýchliť byrokratické procesy pri stavbe a zapájaní iných zdrojov energie, hľadanie alternatívnych dodávateľov na svetových trhoch a zavádzanie efektívnejších technológií, napríklad zatepľovanie a výmena zdrojov tepla v domácnostiach, či výmena zastaraných technológií v priemysle.

„Otázkou do politických diskusií na európskej úrovni ostáva, či neumožniť štátom dočerpávanie starých eurofondov za účelom zabezpečenia energetickej bezpečnosti a ochrany trhu. V neposlednom rade je sila Európskej únie v jej jednote, čo sa nám môže vyplatiť aj pri jednotnom postoji a jednotných prijímaných opatreniach v týchto krízových časoch,“ uzavrel analytik.

Viac k témam: Koaličná kríza, rozpad vlády
Zdroj: Webnoviny.sk – Rozpad vlády prináša niekoľko rizík, analytik nevylúčil scenár predčasných volieb © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií