Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slováci sa zapájajú do iniciatívy Darček pre Putina, na Boženu 5 sa už vyzbieralo vyše 250-tisíc eur (video)

Cieľová suma zbierky je 650-tisíc eur, suma zahŕňa i výcvik hasičského tímu či dopravník. 

4.7.2023 (SITA.sk) – Iniciatíve Darček pre Putina sa podarilo vyzbierať viac ako 253-tisíc eur na odmínovacie zariadenie Božena 5 pre Ukrajinu. Ako potvrdil výrobca, Božena pre Ukrajinu už ide do výroby.

Cieľová suma zbierky

Vyzbieraná suma predstavuje približne 30 percent z celkovej cieľovej sumy zbierky a súčasne 40 percent z ceny odmínovacieho zariadenia. Organizátori zbierky sa s výrobcom Way Industries dohodli, že sa po zaplatení 200-tisíc začne s výrobou odmínovača pre chersonských hasičov. V tlačovej správe o tom informovala iniciatíva Mier Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ďalšími partnermi zbierky sú darcovská platforma Donio, Kto pomôže Ukrajine, Post Bellum, Aktuálne o Ukrajine, Team4Ukraine, Support Ukraine Slovakia a Oberih.

Zamínované územie

Zbierku spustili 8. mája a verejnosť na ňu prispieva prostredníctvom platforiem www.darcekpreputina.eu a www.donio.sk. Získala si aj záštitu Ministerstva obrany SR. Božena 5 by mala byť vyrobená najneskôr v novembri a do konca roka dopravená na Ukrajinu.

„Cieľová suma na nákup odmínovacieho zariadenia slovenskej výroby s príslušenstvom je 650-tisíc eur. Cena zahŕňa aj výcvik hasičského EOD (likvidácia výbušnej munície) tímu na Ukrajine, dopravník, vybavenie pre hasičský EOD tím (prvky balistickej ochrany, detektory a menšie vybavenie), ako aj dopravu na miesto určenia. Výrobca Way Industries v cene zabezpečí výcvik obsluhy,“ priblížila iniciatíva Mier Ukrajine a pokračovala.

Podľa oficiálnych zdrojov je mínami pokrytá plocha veľká ako polovica Nemecka a niektoré zdroje uvádzajú, že zamínovaných je až 300-tisíc kilometrov štvorcových územia Ukrajiny.

Božena zachraňuje životy

„Sledujeme vysokú mieru solidarity s Ukrajincami, ktorí bránia aj našu slobodu. Mimoriadne si to vážime a urobíme maximum, aby sme vyzbierali celú sumu. Plánujeme pokračovať aj na veľkých letných festivaloch,” informoval Marián Kulich z iniciatívy Mier Ukrajine.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ako iniciatíva ďalej priblížila, Božena podľa slovenských ženistov, ktorí slúžili na misiách OSN, zachraňuje životy.

„Od veliteľa slovenského mierového práporu v rámci misií modrých prilieb a experta na nástražné systémy, plukovníka Štefana Jangla, vieme, že počas piatich rokov odmínovacích prác v Juhoslávii im Božena mimoriadne pomáhala na mínových poliach, ako aj v zastavaných oblastiach. Žiadny zo šesťsto slovenských ženistov pri náročnej práci nezahynul,“ doplnil Dodo Dobrík z projektu Darček pre Putina.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Finančná zbierka, Odmínovací systém Božena, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Slováci sa zapájajú do iniciatívy Darček pre Putina, na Boženu 5 sa už vyzbieralo vyše 250-tisíc eur (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií