fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko je piate vo vojenskej pomoci Ukrajine, podľa Naďa sa musia ubrániť novodobému Hitlerovi z Moskvy

Slovensko už pomohlo Ukrajine vojenským materiálom v celkovej hodnote cca 154 miliónov eur.

Máte tip? napíšte nám mailom

24.8.2022 (Webnoviny.sk) – Od 24. februára Slovensko pomohlo Ukrajine vojenským materiálom v celkovej hodnote cca 154 miliónov eur, čo predstavuje 8 percent z celkového rozpočtu Ministerstva obrany SR (MO SR).

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V rámci prepočtu na HDP tak Slovensku patrí 5. miesto v rebríčku krajín poskytujúcich vojenskú pomoc Ukrajine. Uviedla to v tlačovej správe Martina Kovaľ Kakaščíková, hovorkyňa MO SR.

Pošleme im aj bojové vozidlá BVP-1

Obsahom tejto pomoci bol napríklad systém protivzdušnej obrany S-300, odmínovací systém Božena, 5 vrtuľníkov (4xMi-17 a 1xMi-2), munícia do systému Grad, letecké palivo, benzín, ručné zbrane a ďalší materiál. Okrem toho sme v rámci vojenskej pomoci sprostredkovali pre Ukrajinu predaj nateraz 8 kusov samohybných konónových húfnic Zuzana 2 prostredníctvom štátnej akciovej spoločnosti KONŠTRUKTA-Defence.

Aktuálne poskytneme nášmu susedovi 30 nevyužívaných BVP-1 zo záloh, za ktoré získame od Nemecka ako kompenzáciu 15 kusov tankov Leopard 2A4.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Ukrajinskí ľudia trpia kvôli absolútne nezmyselnej vojne. Kvôli tomu, že Vladimir Putin sa rozhodol riešiť si svoje mocenské chúťky vojensky. Umreli preto už desaťtisíce Ukrajincov, ale aj Rusov. Okrem toho vplyvom dôsledkov vojny trpí celý svet – kvôli vysokým cenám plynu, elektriny. Preto celý svet, spoločne, musí realizovať kroky na zastavenie Vladimira Putina a celej tejto nezmyselnej vojny,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).

Prečítajte si tiež:
Dokedy má zmysel čakať na súhlas parlamentu o vydaní Fica na väzobné stíhanie? Lipšicova prokuratúra je skúpa na slovo

Desiatky kamiónov s humanitárnou pomocou

Vojna u nášho suseda vyvolala tiež zvýšené požiadavky na humanitárnu pomoc utekajúcim ľuďom a zabezpečenie obrany a bezpečnosti Slovenska a jeho obyvateľov. Denne bolo na hranici nasadených aj 1 500 profesionálnych vojakov. Vďaka humanitárnym zbierkam smerovalo na Ukrajinu viac ako 30 kamiónov humanitárnej pomoci.

Reakciou na ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu je aj zvýšená bojová pohotovosť našich ozbrojených síl, ako garanta bezpečnosti štátu. Z medzinárodného hľadiska mala podľa rezortu obrany Putinova vojenská agresia presne opačný efekt, ako by si zrejme želal. Potvrdila jednotu demokratického sveta a obrovskú mieru solidarity s Ukrajinou.

Vojna na Ukrajine nás podľa rezortu obrany v istom zmysle utvrdila v tom, že v rámci NATO už vynakladanie dvoch percent HDP na obranu nebude cieľom, ale štandardom. Pre Slovensko vytvoril konflikt na Ukrajine nevyhnutnosť rýchlejšie modernizovať naše ozbrojené sily a zbaviť sa závislosti na technike sovietskej výroby. Vojna zároveň potvrdila pevné spojenecké puto naprieč Severoatlantickou alianciou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prečítajte si tiež:
Linhart zo Sme rodina dáva koalícii zbohom a zahlasuje aj za odvolanie Mikulca

Novodobý Hitler z Moskvy

Šéf rezortu obrany Naď v rámci bilancie uplynulého pol roka pripomenul, že Slovensko je uprostred dvoch významných výročí na Slovensku – 21. augusta sme si pripomenuli 54. výročie invázie vojsk Varšavskej zmluvy pod velením Moskvy a o niekoľko dní si pripomenieme výročie Slovenského národného povstania, počas ktorého sme prosili o pomoc celý svet, aby nám pomohol postaviť sa Hitlerovi a nacizmu.

„Prečo sa dnes, spomínajúc na našu vlastnú skúsenosť, čudujeme Ukrajincom, že prosia o to isté? Tak, ako sme boli vtedy vďační za pomoc celého sveta, tak dnes ako slobodné a demokratické spoločenstvo spravíme všetko pre to, aby sa mohli brániť proti novodobému Hitlerovi – tentokrát z Moskvy,“ zdôraznil minister obrany Jaroslav Naď.

Viac k témam: Húfnice Zuzana 2, Odmínovací systém Božena, rusko-ukrajinský konflikt, Systémy protivzdušnej obrany S-300, vojenská invázia, vojenská pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko je piate vo vojenskej pomoci Ukrajine, podľa Naďa sa musia ubrániť novodobému Hitlerovi z Moskvy © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií