fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko má jedny z najmiernejších opatrení proti šíreniu nového koronavírusu

Slovensko patrí medzi krajiny s najmiernejšími opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu v súvislosti s obmedzením pohybu a aktivít vnútri krajiny.

Máte tip? napíšte nám mailom

Zároveň patrilo medzi prvé krajiny Európskej únie (EÚ), ktoré obmedzenia začali zavádzať, vrátane povinnosti nosiť rúško. Vyplýva to zo štúdie Centra pre verejnú politiku (CVP), ktorá porovnávala epidemiologické opatrenia v krajinách EÚ, Nórsku, Spojenom kráľovstve a Švajčiarsku.

„Celý rad krajín obmedzil pohyb mimo domova len na niektorý zo špecificky vymedzených účelov, napríklad nákup alebo dochádzanie do práce,“ povedal vedúci centra Juraj Draxler. Dodáva, že mnohé krajiny režim sprísnili požiadavkou, aby občan vychádzal von len s podpísanou deklaráciou, kde má účel vychádzky mimo domu napísaný. Najprísnejšie opatrenie, okrem Talianska a Španielska, zaviedli aj Cyprus a Rumunsko, ktoré neboli tak ťažko postihnuté nákazou.

Štátna karanténa

V prípade opatrení na ochranu hraníc sa Slovensko ocitlo v najprísnejšej kategórii. Dôvodom je umiestňovanie ľudí prichádzajúcich zo zahraničia do povinnej karantény. ,,Na štátnu karanténu sa treba asi pozerať pomerne kriticky. Upravenie celého procesu do humánnejšej formy by nevyžadovalo oveľa viac snahy či prostriedkov,” uviedol spoluautor štúdie Jakub Dovčík. Podotkol tiež, že Slovensko za ostatnými krajinami zostáva v kvalitnom informovaní občanov.

Prečítajte si tiež:
Ak nepôjdete na testovanie, môžete dostať výpoveď z práce či pokutu 
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií