fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko môže Ukrajine poskytnúť stíhačky Mig-29, ale iba za určitých podmienok (video)

Slovensko je vo finálnej fáze rozhovorov s Nemeckom v otázke obstarania tankov Leopard.

Máte tip? napíšte nám mailom

25.7.2022 (Webnoviny.sk) – Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) počas tlačovej besedy s ministrom obrany Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Benom Wallacom uviedol, že bojové lietadlá MIG-29 Ozbrojených síl SR (OS SR) môžu byť poskytnuté Ukrajine za určitých podmienok, ktoré majú byť predmetom diskusie.

„Máme 11 migov a na konci augusta plánujeme ukončiť ich prevádzku. Od septembra budú Poliaci a Česi vykonávať vzdušné hliadkovanie. Potom môžeme začať diskutovať o migoch, či ich dáme Ukrajine. Sme pripravení a otvorení diskutovať o darovaní migov Ukrajine, ale potrebujeme na to väčšiu a širšiu diskusiu. Nič sa zatiaľ nerozhodlo, žiadna diskusia nezačala na túto tému,” uviedol Naď.

Problémy so sovietskou technikou

Podľa ministra Naďa sa nemôžeme zbavovať vojenskej techniky, aj keď je sovietskej výroby, bez toho, aby sme mali adekvátnu náhradu. Poukázal však na problém servisu tohto druhu zbraní a techniky.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Je prakticky nemožné udržiavať sovietsku techniku, aj preto sme darovali systém S-300 na Ukrajinu, lebo nebola schopná vykonávať úlohy, ktoré mala. Ruské spoločnosti sú na sankčnom zozname, preto nie sme schopní ich opravovať. Ostala nám ďalšia sovietska technika, ako napríklad BVP alebo tanky T-72 a iné. Je s ňou problém, lebo je sovietska, potrebujeme sa jej zbaviť a nahradiť technikou NATO,” povedal Naď.

Prečítajte si tiež:
Predseda Najvyššieho správneho súdu SR zrušil termín výberového konania na obsadenie miest sudcov

Rozhovory o tankoch Leopard

Darovaná technika je podľa ministra postupne preplácaná spojencami, ako aj napríklad systém S-300 z európskeho mierového nástroja. V prípade nákupu nových tankov je Slovensko údajne vo finálnej fáze rozhovorov s Nemeckom v otázke obstarania tankov Leopard.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Ministri obrany oboch krajín rokovali predovšetkým o konflikte na Ukrajine, možnostiach, ako Ukrajine pomôcť, o predikciách konfliktu ako sa bude v najbližších týždňoch vyvíjať. Venovali sa taktiež aj modernizácii slovenskej armády a jednotke NATO na Slovensku, ktorej súčasťou sú aj britskí vojaci.

„Slovensko je jedným z lídrov poskytovania pomoci Ukrajine. Toto vodcovstvo je vidieť v Európe. Slovensko pomáha utečencom a pomáha Ukrajincom brániť svoju krajinu. My podporujeme Slovensko v tomto procese. Som tu, aby som podporil slovenskú vládu, lebo Putin nechce len vplyv na Ukrajine, ale v širšom regióne. Máme veľa toho, na čom môžeme pracovať, nielen akútne a krátkodobé projekty, ale aj dlhodobé,” dodal minister Wallace.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prečítajte si tiež:
Klientov KOOPERATIVY baví komunikovať online a bez papiera

Viac k témam: Minister obrany SR, rusko-ukrajinský konflikt, Stíhačka MiG-29
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko môže Ukrajine poskytnúť stíhačky Mig-29, ale iba za určitých podmienok (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií